Polonya Demek Ne Demek ?

Polonya Demek Ne Demek ?

Eğitim alırken akıllara çok soru gelir. Hangi ülkeye gitsem, hangi bölümü okusam, kariyerime nasıl yön versem gibi. Bunun cevabı Türk öğrenciler için genelde Avrupa olmakla beraber ABD ve Kanada da tercihler arasında olabilmektedir. Burada gözden kaçan ve üniversiteleri her geçen gün daha da ileriye giden bir ülke var. Polonya'da lisan ve yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız çok kolay bir şekilde üniversite sınavları ile dahi uğraşmadan başvurularınızı yapabiliriz.

Polonya Avrupa içinde gelişen ve gelişmeye açık en iyi ülkelerden biri diplomaları Avrupa'da geçerli olmakla beraber Polonya'da okurken diğer Avrupa ülkelerini gezebileceksiniz ve birçok farklı kültüre tanıklık edeceksiniz. Eğitim sadece eğitim olarak değil, eğitim gezmeyle beraber anlam kazanacak ve sizi farklı bir boyuta taşıyacak.

Avrupa'da fiyatlar genel olarak çok yukarda seyrederken Polonya üniversiteleri birçok Avrupa ülkesine göre çok daha uygundur. Ortalama 1000-3000 Euro arasına siz de harika bir eğitim alıp Avrupa'ya ilk adımınızı Polonya üzerinden atıp kariyerinizi orada sürdürebilirsiniz.

Polonya'nın hayatınıza katacağı imkanları sıralamak istersek:

  1. Polonya'da Avrupa'dan farklı bir kültür bulunmakta ve daha yeni yeni Avrupa adaptasyonu gerçekleşmekte. Tarih kokan bu kültürü kesinlikle tanımalısınız.
  2. Dünyanın en iyi üniversitelerine giren birçok üniversitede siz de öğrenci olabilirsiniz.
  3. Uygun fiyata eğitim alırken aynı zamanda gezme şansınızı da kaybetmezsiniz.
  4. Hayatınız farklı insanlarla ve kaliteli bir eğitimle şekillenecek.

Polonya üniversiteleri Lehçe ve İngilizce eğitim vermektedirler. İngilizceniz zayıfsa ya da Lehçe eğitim görmek istiyorsanız birçok üniversitenin hazırlık kursunda bu dillerden birinin eğitimini alabilir ve sonrasında dil yeterliliğini verip akademik eğitiminize başlayabilirsiniz. Lazarski ve Varşova Teknik gibi üniversitelerin hazırlıkları bizim sizi yönlendireceğimiz okullardan olacak.

Polonya üniversitelerine nasıl yerleşebilirim diye düşünmeyin. Lise diplomanız ile yerleşmeniz mümkün herhangi bir ösym sınavı stresi çekmeniz gerekmiyor. Önemli olan sizin lise profiliniz ve dil yeterliliğiniz. Master eğitiminizi Polonya'da yapmak isterseniz de şartlar yine paralel. Bitirdiğiniz lisan programıyla alakalı bir master programı seçtikten sonra dil yeterliliğinizi verip yüksek lisans eğitiminize başlayabilirsiniz.

Okulların öğrencileri seçme kurulları notlarınızın yanı sıra sizin sosyal ve akademik profilinize de bakacaktır. Bir öğrencinin sivil toplum kuruşlarında daha önceden yer almış olması, belli el becerilerinin ya da yeteneklerinin olması üniversiteye başvurunuzda CV'nizi güçlendirecek en önemli noktalardandır.

 

Kendinizi Polonya'da ya da başka bir yerde sürekli geliştirmeye bakın. Gelişmenin yolu alacağınız risklerden geçer. Eğitiminiz için yurt dışı düşünmekten korkmayın bunu başarabilirsiniz. Hayatınızın geri kalanında neden gitmedim diye pişman olmak yerine ''iyi ki gitmişim.'' diyebilirsiniz.

Polonya sizi bekliyor..