İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere’de Yüksek Lisans (Master) Eğitimi

Truva Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı İngiltere'de bir çok üniversiteye başvuruda adaylarından danışmanlık  ücreti almamakta ve tüm vize danışmanlığını ücretsiz yapmaktadır. 

Dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı İngiltere’de master eğitimi bir yıl sürmektedir. İngiltere’de yüksek lisans eğitimleri tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak ikiye ayrılır. Tam zamanlı master eğitimi 1 yıl sürerken, yarı zamanlı olan eğitimi minimum 2 yıl süremektedir. 

Türkiye’den İngiltere’ye Master  programı için giden adaylar sadece tam zamanlı yüksek lisans eğitimimi almak zorundadır.  Buna göre, Türkiye’den İngiltere’yi Master için tercih eden adaylar genellikle bir yıl süren eğitim programlarına katılmaktadır.

İngiltere’nin tarihi geçmişi,  zengin mimarisi ve akademik yönden başarısı ile yüksek lisans yapmak isteyen adayların en çok talep ettiği ülkelerin başında gelir. İngiltere’nin her yıl yaklaşık 450 bin öğrenci ağırlaması nedeniyle, ülke bir eğitim destinasyonu haline gelmiştir. İngiltere’nin yüksek lisans (Master) eğitimi boyunca part time çalışma izni vermesi, dünya standartlarında diploma olanağı, Türkiye’ye yakın mesafede olması ve her yıl binlerce öğrencinin mezun olması gibi avantajlar, Türkiye’deki öğrenciler için bulunmaz fırsattır. İngiltere’de yüksek lisans (Master) programına katılan adaylar, hem kişisel hem de profesyonel olarak kendilerini geliştirir. Farklı kültürler, İngilizce’nin ana vatanı olması, diğer ülkelerden gelen öğrencilerle vakit geçirmek ve İngiltere’yi keşfetmek size düşündüğünüzden daha fazla şey katacak.

Eğer İngiltere’de yüksek lisans programlarına katılmayı düşünüyor fakat dil yeterliliğiniz yoksa mutlaka İngiltere’de ve diğer ülkelerde bulunan dil okullarımızı inceleyiniz.

İngiltere’de Master programlarının süresi genelde 1 yıldır. Bazı üniveresitelerde yüksek lisans eğitimi 2 ya da 3 yıla kadar çıkabilir. Eğer İngiltere’de Master programına doğrudan başvuru yaptığınızda olumsuz cevap gelirse ya da başvuru sırasında akademik ya da dil yetersizliğiniz varsa İngiltere'de Pre-Master programına katılarak bu açığı kapatmanız mümkün. Eğer sadece sorun İngilizce ise, üniversitelerin kampüslerinde yer alan İngilizce Pre-Sessional programlarına katılıp, İngilizce seviyenizi talep edilen seviyeye yükseltebilirsiniz. 

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi Taught ve Research olarak ikiye ayrılır.

Taught yüksek lisans programı, Eylül ayında başlayanlar için bir yıl iken, Ocak ayında başlayanlar için tatillerden dolayı 16 aya kadar uzamaktadır. Bu program 6 ay eğitim ve 3 ay tez çalışması şeklinde, iki aşamadan oluşmaktadır.

Research yüksek lisans programları ise, özellikle doktora eğitimine devam etmek isteyen adayların talep ettiği programdır. Bu programda yüksek lisansa başlayan aday, akademisyenlerle birlikte çalışarak, onların rehberliğinde kendi çalışmalarını meydana getirir.

İngiltere’de Yüksek Lisans (Master) Kabul ve Başvuru Şartları

İngiltere’de yüksek lisans başvuru şartları, başvurduğunuz üniversitenin talep ettiği evraklara ve yeterliliğe göre değişmektedir. İngiltere’ye Master programı için başvurmak istiyor ve hala mezun  değilseniz, şartlı kabul alabilme hakkına sahipsiniz , mezuniyetten sonra kabul gelmektedir. Eğitim döneminiz bittiğinde IELTS belgesi ve trankriptle birlikte mezuniyet bilgilerini paylaştığınızda yüksek lisans için kabul alabilirsiniz.  Bu başvuruyu erkenden yani henüz 4. sınıfın başındayken yapmanızı tavsiye ederiz. Böyle durumlarda erkenden başvuru yapmak ciddi derecede zamandan tasarruf yapmanızı sağlar. İngiltere’de yüksek lisans- Master yapmak için talep edilen genel evrakları aşağıda sıraladık. Bu evraklara üniversitelerin ek talebi olabileceğini de unutmayın.

İngiltere Yüksek Lisans Başvurusu için Gerekli Belgeler:

Üniversite not dökümünü gösteren transkript,

2 adet  hocalarınızdan akademik referans mektubu,

Detaylı olarak hazırlanmış, akademik ve iş tecrübesini belirten CV,

Üniversiteyi ve bölümü neden seçtiğini bildiren: Personal Statement- niyet mektubu,

Portfolyo (Mimarlık, Animasyon, İç Mimarlık vb. bölümler için geçerli).

Varsa dil sınavı sonucları. UK Üniversitelerinde de UKVI ACADEMIC IELTS scoru geçerlidir. 

İngiltere’de Yüksek Lisans (Master) İçin Not Ortalaması Kaç Olmalı?

İngiltere’de Master  programlarına katılmak için, ağırlıklı not ortalaması (GPA) önemlidir. Öncelikle, dört üzerinden en az 2.40 GPA skoruna sahip olmak gerekirken bazı üniversiteler bunun altındada kabul etmektedirler.  Öte yandan hem akademik hem de İngilizce yeterlilik konusunda eksiğiniz varsa, Pre-Master programına katılarak bu açığı kapatmanız mümkün.

İngiltere’de Master Başvuru Tarihleri ve Dönemleri

İngiltere’de  Master başvuru dönemleri Eylül ve Ocak aylarında olmak üzere iki çeşittir. Bazı üniversitelerde 4 kabul dönemine kadar farklılık göstermektedir. Güz ve  bahar dönemi olarak belirtilen bu dönemler, Ekim ve Şubat ayı itibarıyla başlar. Truva Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak, tavsiye ettiğimiz en uygun başvuru dönemi son sınıf bitmeden yapacağınız başvuru dönemidir. Henüz  üniversite döneminizin bitmesine 4-5 ay gibi bir süre kala başvıurunuzu tamamlarsanız daha sonra herhangi bir sorun yaşamadan ve vakit kaybetmeden Master eğitimine başlarsınız.

İngiltere’de Yüksek Lisans (Master) YÖK Denkliği

İngiltere’de master yapacak adayların YÖK tarafından tanınacak okulları seçmesi oldukça önemlidir. Denklik işlemi 2547 sayılı Yükseköğrenim Kanunu’nun 2880 sayılı kanunla değişik 7p maddesi ve Avrupa Bölgesinde Yükseköğrenimle ilgili belgelerin tanınmasına ilişkin sözleşmesine dayanarak hazırlanmıştır. 5463 sayılı kanunla 11.4.1997 tarihli “Lizbon Sözleşmesi” ve “ Yükseköğrenim Yürütme ve Genel kurul Kararları” hükümleri uyarınca yapılmaktadır.

Yurtdışında alınan yüksek lisans diplomasının ülkemizde geçerli oldukça önemlidir. Ülkemize geri dönüp çalışmak istediğiniz alanda kullanacağınız bu diploma, Türkiye’deki resmi kurumlarda çalışmak istediğinizde geçerli olup olmayacağı önceden araştırılmalıdır.

T.C vatandaşı olan her  birey, yurtdışında aldığı ön lisans, lisans ya da yüksek lisans programlarından herhangi birinden mezun olunca denklik programına başvuruda bulunabilir.

İngiltere’de Yüksek Lisans Ücretleri ve Master Fiyatları

Dünyanın en prestijli üniversitelerinin yer aldığı İngiltere’de Master program ücretleri, eğitim alacağınız bölüme ve süresine göre değişiklik gösterir. İngiltere’de yüksek lisans ücretleri, tercih edilen üniversiteye göre de değişmektedir. Bu üniversitenin bulunduğu şehir ve konaklama durumuna göre İngiltere’deki master fiyatları değişkenlik gösterir.

Truva Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık, 1997 den bu yana  yurtdışı eğitim alanında hizmet vermekte olup ve binlerce öğrenciye yurtdışında yüksek lisans eğitiminde yardımcı olmaktadır. İngiltere’de en uygun fiyatlı Master programlarını bulmak ve bütçenize göre en iyi üniversiteye kaydınızı yapmanızda destek veriyor tüm belgelerinizi birlikte hazırlıyoruz 

Ayrıca kabul alan adaylarımıza ÜCRETSİZ VİZE DANIŞMANLIĞI vermekteyiz!!!

İngiltere’de Master Öğrenci Vizesi

İngiltere’de yüksek lisans yapmanın en önemli yanlarından birisi de part time  çalışma vizesi vermesidir. İngiltere’de Master düşünen adayların evraklarını eksiksiz bir şekilde tamamlayarak, Student Visa başvurusu yapması gerekir.

Vize danışmanlığınız TRUVA tarafından ÜCRETSİZ verilmekte dosyanızı konsolosluk sistemine biz girmekteyiz!!

İngiltere yüksek lisans öğrenci vizesi (Student Visa) için genellikle istenen gerekli evraklar size Truva tarafında iletilecek ve tüm vize başvurunuz Truva aracılığı ile yapılmaktadır. 

İngiltere’de Master Yaparken Çalışma İzni

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi devam eden öğrenciler haftada 20 saatlik part-time çalışma haklarına sahiptir. Bu nedenle İngiltere’de Master programlarına katılmak hem ekonomik hem de akademik açıdan oldukça avantajlıdır. Master eğitimi devam ederken, ilgi alanlarınıza göre sertifika veren eğitim programlarına katılarak, kişisel alanda kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz. İngiltere Master öğrencileri için hem çalışma izni hem de kaliteli bir eğitim verdiği için büyük bir fırsattır. 

İngiltere’de Yüksek Lisans (Master) Sonrası Çalışma ve Oturma İzni

İngiltere’de yüksek lisans programına katılan öğrencilerin eğitimlerinin sonrasında yaklaşık 2 yıla kadar çalışma ve oturma izinleri olmaktadır. Adaylar dilerse eğer bu çalışma iznini dolu dolu değerlendirerek, kariyer hayatına İngiltere’de devam ettirme şansı yakalabilirler.

İngiltere’de Öğrenciler İçin Konaklama Seçenekleri

İngiltere’ye yüksek lisans için gitmek isteyen adayların en çok merak ettiği konuların başında İngiltere’de konaklama seçenekleri gelir. İngiltere’ye Master programları için gelen öğrencilere oldukça geniş yelpazede konaklama seçenekleri sunulur. Her yıl on binlerce öğrencinin eğitim amaçlı İngiltere’yi tercih etmesi, konaklama yöntemlerinin de gelişmesini sağlamıştır.

İngiltere’de konaklama çeşitleri; aile yanı, üniversite yurtları, okulların özel yurtları, hosteller, oteller ve paylaşımlı kiralık evler şeklindedir. Yüksek lisans eğitimi için İngiltere’yi tercih eden adaylar genellikle özel yurtlarda bir süre kaldıktan sonra, part-time çalışacakları bir iş bulup, ardından diğer  öğrencilerle paylaşımlı eve çıkmaktadır. Paylaşımlı öğrenci evleri, adayın kendi yaşam standardına ve bireysel ihtiyaçlarına göre şekillenir.

İngiltere’de konaklama imkanı oldukça gelişmiştir. Her dönem turist ağırlanan ülkede, pansiyonlar, oteller, öğrenci yurtları ve diğer konaklama çeşitleri gelişmiştir.

 

Ücretsiz Bilgi almak için 0532 659 70 80 whatsapp hattından hemen arayabilirsiniz!!!


Web sitemizi ve hizmetimizi optimize etmek için çerezler kullanıyoruz. Kişisel Verilerin Kullanımı Kanunu. Kabul Ediyorum. Reddediyorum.
Bilgi Formu