İtalya Dil Okulları

İtalya'da Dil Eğitimi

İtalyanca öğrenmek birçok insanın hayalidir. Özellikle İtalyanca’yı ülkenin konuşulduğu yerde öğrenmek, aynı zamanda kültürüne yakından şahit olmak bulunmaz bir fırsattır. Turizm sektörünün kalbi olan İtalya, tarihi yerleri, doğası, dikkat çeken mimarisi ile dil eğitimi almak isteyen adaylar için cazibe merkezi olmuştur. Öte yandan İtalyanca; San Marino, İsviçre, Slovakya ve Vatikan’da resmi dil olarak kullanılırken Monako, Hırvatistan ve Malta’nında belirli bölgelerinde kullanılan bir dildir. Romen dilleri içerisinde Latince'ye en yakın dil olan İtalyanca, modern Latince olarak da bilinir. İtalyanca öğrenen bir kişi Romen dillerini de çok kolay öğrenmektedir.

Dünyada 70 milyondan fazla insan İtalyanca konuşmaktadır. İtalyanca özellikle kültürün, sanatın, ressamların, şairlerin, yazarların ve filozofların konuştuğu dil olarak Rönesans döneminde kullanılmıştır. İtalya, Rönesans döneminde Avrupa’nın tabularını yıkan ilk ülke olduğu için, dünyaya sosyo-kültürel anlamda da yön vermiştir. Bu nedenle İtalyanca dil eğitimi alan bir kişi sadece bir dil öğrenmekle kalmıyor, dünyaya sosyo-kültürel anlamda yön veren bir  medeniyeti de öğrenmiş oluyor.

Work and Study İtalya (İtalya’da Çalışarak Dil Eğitimi)

İtalya’da dil okulu programlarında “Work and Study”de yer almaktadır. Hem çalışıp hem de dil eğitimi alan adaylar, ülkenin ana dilinin İtalyanca olması nedeniyle pratik yapma imkanı da bulacaklardır. Bu sayede öğrendiklerini pekiştirdikleri için aldıkları dil eğitiminin hayatları boyunca katkısını göreceklerdir. Öte yandan Avrupa Birliği ülkesinde çalışarak, özgeçmişlerinde uluslararası iş tecrübesi yaşadıklarını belirtip, iş başvurularında ön planda olacaklardır.

İtalya’da Öğrenci Vizesi ile Part-Time Çalışmak

İtalya’da dil okulu öğrencilerinin part-time çalışabilmesi için D tipi vizeye ihtiyaçları vardır. İtalya’da öğrenci olarak çalışmak için, 90 günü aşan D tipi vizeye sahip olmak ve orta seviyede İtalyanca bilmek yeterlidir. Bu durumda part-time çalışarak hem İtalya’da yaşam maliyetlerinizi karşılayabilir hem de İtalyanca pratik yaparak sokakta dil eğitimine devam edebilirsiniz. İtalya’da part-time çalışma hakkı haftalık 20 saattir.

İtalya’da öğrenci vizesi ile part-time çalışan adaylar şu mesleklerde çalışabilirler; kasiyer, mutfak çalışanı, komilik, güvenlik, market görevlisi, barmenlik, otel personeli, hayvan bakıcılığı, garsonluk ve kuaförlük gibi iş alanlarında part-time iş bulabilirler.

İtalya’da Dil Eğitimi Alırken Çalışma İzni

İtalya’ya D tipi vizesi ile gelen öğrencilerin 90 günü aşan eğitimleri devam ederken, haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır. İtalya’da çalışma izni için adaylardan belirli bir yeterlilikte İtalyanca istenmektedir. Eğer eğitim sona erdikten sonra hem oturum hem de çalışma izni almak istiyorsanız mutlaka detaylar hakkında bizimle iletişime geçiniz.

İtalya’da Dil Okuluna Kabul ve Başvuru Şartları

İtalya’da dil eğitimi almak isteyen adayların, dil okuluna başvurması için gerekli evraklardan bir kısmı şunlardır:

Okulun başvuru formu,

Okul başvuru ücretleri,

Pasaport ve eski vizelerin yer aldığı sayfaların fotokopisi,

Banka dökümü ve imza sirküsü (Bankadan alınır),

Sponsor teminat mektubu.

Truva Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık hizmetlerine ulaştığınızda, yukarıda belirlediğimiz başlıca evraklar ve diğer talep edilen evraklara ilişkin sizlere bilgi verilecektir. Yukarıdaki istenen evraklar için size detaylı olarak bilgi vererek, yardımcı olacağız.

İtalya’da Dil Okulu Konaklama Seçenekleri

İtalya’da İtalyanca eğitimi için gelen adayların en çok merak ettiği konuların başında da konaklama imkanı gelmektedir. Dil eğitiminde oldukça avantajlı fırsatlar sunan İtalya, konaklama seçenekleri açısından da cazip bir ülkedir. Turizm sektörünün gelişmiş olmasından dolayı İtalya’da öğrenciler için farklı konaklama seçenekleri mevcuttur. İtalyanca dil eğitiminde İtalya’yı tercih eden adaylar, özel öğrenci yurdu konaklaması, aile yanı konaklama, otel ya da pansiyon ve paylaşımlı öğrenci evi konaklama seçeneklerinden birini seçebilirler. Konaklama seçeneklerini incelerken İtalya’nın turizm bölgesi olduğunu ve bazı bölgelerinde konaklama fiyatlarının yüksek olabileceğini de belirtelim. Truva Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak, İtalya’da dil eğitimi almak isteyen adaylara profesyonel hizmet anlayışımızla konaklama seçenekleri konusunda da yardımcı oluyoruz.

İtalya’da dil okulu için aile yanı konaklama tipinde tek kişilik oda verilmektedir. Bazı aileler, fiyatı daha uygun yaparak çift kişilik konaklama imkanı da sağlar. Aile yanı konaklama çeşitlerinde kahvaltı, sabah ve akşam yemeği, özel banyo gibi seçenekler de yer almaktadır. Aile yanı konaklamada adaylar, anadili İtalyanca olan ailelerle birebir görüşecekleri için evde vakit geçirdiği zaman pratik yapma imkanı da bulur. Bu bağlamda adaylar yerli halkla iç içe oldukları için İtalya’nın kültürünü ve geleneklerini daha yakından tanıma fırsatını yakalar.

Diğer konaklama seçenekleri ise paylaşımlı apart konaklama ve öğrenci yurtlarıdır. Burada ise tek kişilik ya da çift kişilik oda seçenekleri bulunur. İtalya’da konaklama seçeneklerinde Self-catering (kendin pişir kendin ye) bulunur. İtalya’da dil eğitimi sırasında konakladığınız alanlarda farklı ülkelerden birçok kişiyle yakınlık kuracak, farklı kültürleri tanıyacak ve hayatınız boyunca unuutamayacağınız hatıralarla güzel dostluklar edineceksiniz.

İtalya’da Ulaşım

İtalya’da ulaşım genellikle trenle yapılmaktadır. Gelişmiş tren ağı sayesinde İtalya’nın her yerine raylı sistem kullanılarak gidilebilir. Öte yandan ulaşıma alternatif olarak feribot, tekneler, uçak ve otobüsler de kullanılabilir.

İtalya dil okullarında eğitim alan adaylar eğer okula yakın konaklama yöntemi seçerlerse, yürüyerek okula gidip gelebilir. İtalya’da bisiklet kullanım alanları ve olanakları oldukça gelişmişrtir. Bisiklet tutkunları bu şekilde de ulaşım sağlayabilir.

İtalya Dil Okulu Sağlık Sigortası

İtalya’nın sağlık sistemi dünyanın en iyi ikinci sağlık sistemidir. Ulusal Sağlık Hizmeti, İtalya’da yaşayan herkesin faydalanacağı ve her şeyi kapsayan bir sağlık sistemidir. Sağlık sigortası olmadan İtalya’ya seyahat etmeniz söz konusu değildir. Ayrıca öğrencilere seyahat öncesinde aşılarını yaptırmaları önerilmektedir.

İtalya’ya gidecek dil okulu öğrencilerinin henüz Türkiye’den ayrılmadan önce seyahat sağlık sigortalarını yaptırması gerekir. Seyahat sağlık sigortası, İtalya’da karşılaşacağınız olası kaza, yaralanma, hastalık gibi risklerden çok az maddi kayıpla çıkmanızı sağlar. Bilinmelidir ki en ufak bir rahatsızlık bile seyahat sırasında olumsuz sonuçlar doğurabilir. Seyahat sigortası, İtalya’da yaşanacak herhangi bir hastalık durumunda, hastanede muayene olarak ayakta ya da yatılı olarak tedavi olmanızı sağlar. İtalya için alınacak olan seyahat sağlık sigortası, tüm Schengen ülkelerini kapsamaktadır.

İtalya Dil Okulu Öğrenci Vizesi

İtalya’ya dil okulu için başvuran adaylara D tipi Schengen vizesi verilmektedir. Schengen vizesi sahibi olan dil okulu öğrencileri, vizenin geçerli olduğu diğer Schengen ülkelerine vize muafiyetiyle seyahat edebilir. Bu ülkeler; Lüksemburg,  Hollanda, Letonya, Slovakya, İzlanda, , Polonya, Yunanistan, Avusturya,  Litvanya, Almanya, Malta, İsviçre, İsveç, Lihtenştayn, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Macaristan, Norveç, Portekiz, İspanya, , Slovenya, Finlandiya ve Fransa’dır.

İtalya dil okulu öğrenci vizesi için evraklarınızı eksiksik olarak tamamlayıp, başvuru yapmak oldukça önemlidir. Bu yüzden başvuru yapmadan önce mutlaka Truva ile iletişime geçerek, evraklar ve diğer konularda profesyonel olarak hizmet alın.

İtalya Asgari Ücret

İtalya’da asgari ücret rakamları diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak belirlenmemiştir. Çalışanların maaşları işin yoğunluğuna ve niteliğine göre değişkenlik göstermektedir. Aynı sektörde çalışanların maaşları arasında da çok fazla fark olmaz. İtalya’da en düşük ücreti halkın çok az bir kısmı almaktadır. İtalyanların orta direk diye tabir edilen büyük çoğunluğu Avrupa standartlarında maaş alırlar.

İtalya Yaşam Maliyetleri

İtalya’da yaşam maliyetleri Avrupa ülkelerinin ortalamasıdır. Fakat alışveriş için ülkenin bazı şehirleri pahalıyken, bazıları ise oldukça ekonomiktir. Alışveriş bütçenizi şehirler belirlemektedir.

Öğrenciler, gündüz okullarına devam ederken, okul sonrasında part-time çalışarak yaşam masraflarını karşılayabilirler.

İtalya’da turizm, yemek, sanat, gastronomi, ulaşım ve tekstil gibi sektörler oldukça gelişmiş olduğundan, bu sektörlerde part-time iş bulmak oldukça kolaydır. Üç ay dil eğitimi alan bir aday, İtalyanca iletişim kurabilecek seviyeye geldiği için, iş bulması zor olmayacaktır.

İtalya Dil Okulu Sonrasında Eğitim: Üniversite, MBA/Master

İtalya’da İtalyanca dil eğitiminden sonra akademik ya da iş hayatınıza burada devam etmek isterseniz, ülkede bulunan üniversiterin MBA/Master gibi programlarından yararlanmak için araştırmalar yapabilirsiniz. Bazı üniversitelerin sertifika ya da diploma programları da olmaktadır. Bu programlar kapsamında kariyerinizi uluslalarası bir şirkette çalışarak şekillendirebilirsiniz. Diğer ülkelerde Master/MBA programları için buraya tıklayınız.

İtalya Hakkında

İtalyanca öğrenmek isteyen öğrencilerin genellikle dil eğitimi için tercih ettiği İtalya; kültür, sanat, moda, mimari, ve gastronomi gibi birçok konudan dünyanın popüler ülkelerinden ve turizm sektöründe cazibe merkezlerinden biridir. Başta Roma olmak üzere Milano, Venedik, Plermo, Napoli ve Floransa gibi popüler şehirleri bulunan ülke, her yıl turist akınına uğramaktadır. Hatta İtalya, Avrupa’nın en fazla turist ağırlayan ikinci ülkesidir.

İtalya halkı sabaha espresso ve kuruvasanla başlamayı sever. Oldukça leziz olan mutfağında pizza ve makarnayı bilmeyen yoktur. İtalyanlar oldukça cana yakın ve misafirperver insanlardır.

İtalya’da her yıl düzenlenen festivallere katılarak, halkın kültürlerine ve geleneklerine yakından tanıklık yapabilrsiniz.

Bu etkinliklerden bir kaçı ise;

Verdi, Puccini ve Rossini gibi ünlü opera bestecileri için düzenlenen festivaller,

Venedik Film Festivali ve Mimarlık Bienali,

Milano Moda Haftası

Denizle Evlilik Festivali (Festa Della Sensa)

Uluslararası Sanat Festivali’dir.

Truva Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak amacımız, İtalya hükümetinin onayını alan dil okulları ile ortak çalışarak en iyi ve en kaliteli okullarda eğitim almanızı sağlamaktadır.

 

Programla ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki numaralardan bize ulaşarak, bilgi talep edebilir, bilgi formunu doldurabilir veya randevu alarak Kadıköy’deki Truva Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Numaramız: 0 216 414 77 50

WhatsApp'tan mesaj göndermek için tıklayınız.


https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/37ee78cd0c2f61784553ae0b002ccb22.jpg

Firenzi Dil Eğitimleri

detay
Web sitemizi ve hizmetimizi optimize etmek için çerezler kullanıyoruz. Kişisel Verilerin Kullanımı Kanunu. Kabul Ediyorum. Reddediyorum.
Bilgi Formu