AU PAIR

Truva Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 1997'den beri Au Pair Programı için Amerika, Almanya ve İngiltere'ye Au Pair yerleştirmede başarılarını devam ettirmekte ve  Uluslararası Au Pair birliğinin -IAPA International Au Pair Association- üyesi olan  bir acentadır. Amerika'nın en büyük Au Pair yerleştiren kuruluşlarından AuPairCare by Intrax firmasının Türkiye yetkili acentasıdır.

Au Pair Programı Nedir?

Au Pair kelime anlamı olarak ‘anne yardımcılığı’ anlamına gelmektedir. Uluslararası kültürel değişim programı olan Au Pair, 18- 26 yaş arası gençlerin farklı bir ülkede, seçilmiş bir ailenin yanında kalarak, o aileye özellikle çocuk bakımında yardımcı olup, o ülkenin kültürünü ve dilini öğrenmesi amaçlanır.

Au Pair gidilen ülkeler ;

AMERİKA AU PAIR PROGRAMI

ALMANYA AU PAIR PROGRAMI

INGILTERE AU PAIR PROGRAMI 

Au Pair Programına hangi ülkeler katılabilir?

Au Pair programına katıllanlar; AMERİKA ve ALMANYA başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, Avustralya dır. Türkiye’de Au Pair programına dahil olan ülkelerdendir. Çünkü Türkiye’nin NATO üyeliği ve Avrupa Birliği’ne başvurusu bulunmaktadır.

Au Pair Ne İş Yapar?

Au Pair programına katılan kişinin ne iş yaptığı en çok merak edilen soruların başında gelir. Ailenin bir üyesi olarak işe başlayan Au Pair, haftanın beş ya da altı günü anneye yardım eder ve ortalama haftada 30-45 saat çalışır. Çalışma saatleri, Au-Pair’in anlaştığı ülkenin şartlarına göre değişkenlik gösterir. Au Pair programına katılan kişinin iki akşam ya da gece evde çocuklarla kalma durumu olur. Çocuklarla gece ya da akşam kalma durumuna ‘babysit’ denir.

Ailenin Au Pair’den beklentisi; kendi odasını temiz tutması, ailenin talep ettiği hafif işlerinde anneye yardımcı olması ve düzenli olarak çocuklarla ilgili tüm bakım ve temizlik işlerini yapmasıdır.

Kimler Au Pair Olabilir?

En az lise mezunu  18 ve 26 yaşını doldurmamış çocuk bakım tecrubesi olan ve sigara içmeyen adaylar programa katılabilmektedir. 26 yaşını doldurmamış olan adaylar 7 ay öncesinden başvuru yapmaları tavsiye edilir.  Au-Pair programına katılan adayın güvenli bir ortamda, aileye çocuk bakımı ve hafif ev işlerinde yardımcı olurken, konaklama ve yiyecek için herhangi bir harcama yapmadan, ve haftalık cep harçlığı kazanarak  o ülkenin dilini iyi bir düzeyde öğrenmesi mümkündür. 

Au-Pair Programının Avantajları

Au-Pair programı gençlere yeni bir ülke tanıma, yeni kültürlerle yaşama ve yeni bir dili öğrenme fırsatı sunma tecrübesi edinme fırsatı verır.

Au-Pair programına katılan kişiler, gittikleri ülkede yeterince deneyim sahibi olduktan sonra Türkiye’ye geri döndüklerinde, yaşadıkları tecrübeden dolayı akademik ya da iş hayatında tercih edilen kişi konumuna gelimektedirler.

Au-Pair Maaşları Ne Kadar?

Au-Pair maaşlarının ne kadar olduğu, programa katılmak isteyen adayların en çok araştırdığı konulardan biridir. Au-Pair’in yanında kaldığı aileden bir miktar harçlık alması gerekir. Haftalık olarak alınan bu para, ülkeye ya da ailenin Au-Pair ile anlaşmasına göre değişmektedir. 

Au-Pair’in görevleri nelerdir?

Au-Pair  ‘anne yardımcılığı’ anlamına gelmektedir. Au-Pair ailenin belirlediği özellikle annenin çocuklar için talep ettiği ihtiyaçlara yardımcı olur. Au-Pair’den

özellikle çocuklar konusunda özenle davranması, titiz ve hassas olması beklenir. Au-Pair adaylarının  en önemli görevi çocuklar olduğu için, çalıştığı süre boyunca çocuklara dikkat etmeli ve tüm önceliğini onlara vermelidir. Özellikle Au-Pair sorumluluğun kendinde olduğu saatlerde, çocuklara özen göstermelidir.

Au-Pair’in telefon, kişisel ihtiyaçları, giyim alışverişleri gibi kendi ihtiyaçları aile tarafından karşılanmaz. Bunların dışında eğer Au-Pair’in sigara alışkanlıkları olan  ve psikolojik ilaç desteği alan adaylar programa kabul edilmemektedir.

Ailelerin Au-Pair’e Karşı Görev ve Sorunlulukları Nelerdir?

Au-Pair programına katılan aile, bir süre kendileriyle kalacak olan Au-Pair’i, kendilerinden biri olarak görmek ve evin bir bireyi olarak kabul eder. 

Aile, Au-Pair’e ait bir oda tahsis etmelidir. Au-Pair’in beslenme, temizlik, barınma gibi yaşamsal ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Au Pair adayları haftalık cep harçlığı alır ve bu ülkeler arası farklılık gösterir. 

Au-Pair’lik Başvuru Şartları

Au-Pair başvuru şartları tüm dünyada aynıdır ve değişmemektedir.

•  18-26 yaşları arasında olmak,

•  Lise mezunu ya da üniversite mezunu olmak (Üniversite mezunları daha çok tercih edilir.)

•  Orta düzeyde yabancı dil bilmek, (Ülkenin resmi diline göre değişir.)

•  Bekar ya da hiç evlenmemiş olmak,

•  Çocuklarla güçlü iletişimi olan, ilgili ve çocukları seven bir kişi olmak,

•  Çocuk bakımına engel bir rahatsızlığı olmamak,

•  Ev işlerine yapabilmek,

•  Sigara içmemek ,

•  Uyumlu ve esnek bir yapıya sahip olmak,

•  Problem değil de çözüm odaklı bir kişi olmak,

•  Ortodonti tedavisi görenlerin, tedavileri bittikten sonra programa dahil olması sağlanır,

•  Ehliyet sahibi olanlar tercih edilir,

•  Bayan  aday tercih edilir 

 


https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/e7cae95b3bcac71985a6516826efb212.png

Amerika Au Pair Programı

detay

Almanya Au Pair Programı

detay

İngiltere Au Pair Programı

İngiltere'de Aupair

detay
Web sitemizi ve hizmetimizi optimize etmek için çerezler kullanıyoruz. Kişisel Verilerin Kullanımı Kanunu. Kabul Ediyorum. Reddediyorum.
Bilgi Formu