Amerika Yüksek Lisans

Amerika’da Yüksek Lisans (Master) Eğitimi

Dünyanın en fazla göçmenlik talep edilen ülkesi olan Amerika, birçok ülkeden gelen vatandaşların ortak yaşam alanıdır. 

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 20’de en çok yer alan ülke Amerika’dır. Dolayısıyla Amerika’da yüksek lisans yapmak birçok kişinin en büyük hayallerinden biridir. Dünyada iyi bir konuma sahip olan Amerika üniversiteleri, eğitimi ve kalitesinden dolayı adından sürekli söz ettirir. Amerika’da Master eğitimi alan adayların diploması, dünyanın her yerinden kabul görecek seviyede diplomalardır. ABD’de yüksek lisans şartları her kurumun belirlediği giriş ve seçme standartlarına göre değişmektedir. Bu nedenle ABD’deki yüksek öğrenim kurumları benzersizdir. Eğer Amerika’da yüksek lisans programlarına katılmak istiyorsanız ve İngilizce eğitiminiz ve seviyeniz yeterli değil ise, mutlaka dil okullarımızı inceleyeniz.

Amerika’da Yüksek Lisans (Master) Eğitiminin Süresi

Amerika’da Master eğitimi  genelde 2 yıl sürmektedir fakat 1 yıllık yüksek lisans eğitimleride mevcuttur.  Eğitimlerin başlama tarihleri Eylül ve Ocak aylarıdır. Bazı üniversitelerde eğitimler yazın da devam edebilir. Bu durumda Haziran aylarında eğitim almak isteyen öğrenciler, kontenjan şartları tamamlandığı takdirde ders alabilirler. Amerika’da Master eğitimlerine dahil olmak isteyen adayların, Eylül ayında başlayan eğitime, bir önceki Ocak ayında başvurması gerekir. Çünkü Amerika’daki yüksek lisans eğitimi için başvuru tarihleri Ocak ve Şubat aylamrında sona ermektedir.

Amerika’da Yüksek Lisans (Master) Kabul ve Başvuru Şartları

Amerika’da Master eğitimi için başvuru ve kabul alma şartları okulun ve bölümün taleplerine göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle öğrencilerin dil seviyesini belirtecekleri TOEFL ve IELTS sınavından alınan sonucu paylaşması gerekir. Bazi üniversiteler yüksek lisans adayının GMAT ve GRE sınavlarından başarıyla geçmesini talep etmektedir. Bu sınavlar adayın akademik başarısını ölçen sınavlardır. Amerika’da yüksek lisans eğitimi için başarılı bir özgeçmiş oldukça değerlidir.

İşte ABD’de master yapmak için talep edilen genel şartlar:

   2 hocanızdan akademik Referanslar,

   Özgeçmiş,

   IELTS – TOEFL,

   Lisans diploması ve transkript,

   GRE-GMAT (Okulların talebine göre değişebilir, talep etmeyen üniversitelerde var. )

Amerika’da yüksek lisans başvurusu için öğrencilerden talep edilen not ortalaması, başvurulan bölüme göre değişkenlik gösterir. Ağırlıklı not ortalamasına ilişkin bu yüzden net bilgi paylaşamasak da, minimum yüzde 70 oranında başarı gösteren adaylar birçok üniversiteye başvuru yapabilir.

Eylül ayında başlayacak yüksek lisans eğitimi için önceki Ocak-Şubat tarihleri arasında başvuru yapılması gerektiğini yukarıda açıklamıştık. Amerika’da yüksek lisans eğitimi için ilk başvurular Kasım ve Şubat ayı arasında alınmaktadır. Eğer kontenjanda eksiklik olursa ardıl başvurular, Şubat ve Nisan aylarında alınır.

Amerika’da Yüksek Lisans (Master) YÖK Denkliği

Amerika’da bulunan ve dünya sıralamasında ilk 1000’de yer alan üniversitelerin hepsinde YÖK denkliği vardır. 20 Şubat 2016 tarihi itibarı ile "Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği" kapsamında dikkate alınan 3 kuruluş - ilk 500 okul sıralamasında değişikliğe gidilmiş; yeni düzenleme “5 kuruluşun hazırladığı ilk 1000 okul sıralaması” şeklinde düzenlenmiştir. İlk 1000’de yer almayan üniversitelerin yüksek lisans eğitimine başvurmadan önce, mutlaka bizimle iletişime geçerek yardım alınız.

YÖK denkliği kabul edilen ve YÖK tarafından tanınan ilk 1000 okul sıralaması aşağıdaki kuruluşlar tarafından hazırlanmaktadır;

   QS World University Rankings

   Times Higher Education (THE) World University Ranking

   University Ranking by Academic Performance (URAP)

   Academic Ranking of World Universities (ARWU)

   CWTS Leiden Ranking Academic Ranking

   Yurtdışında alınan yüksek lisans diplomasının ülkemizde geçerliliği oldukça önemlidir. Ülkemize geri dönüp çalışmak istediğiniz alanda kullanacağınız bu diploma, Türkiye’deki resmi kurumlarda çalışmak istediğinizde geçerli olup olmayacağı önceden araştırılmalıdır.

   T.C vatandaşı olan her  birey, yurtdışında aldığı ön lisans, lisans ya da yüksek lisans programlarından herhangi birinden mezun olunca denklik programına başvuruda bulunabilir.

Amerika’da Yaşam Masrafları

Amerika’da yaşam maliyetleri öğrencinin seçtiği konaklama yöntemi ve harcamalarına göre değişkenlik göstermektedir. Eğer okul ve yurt ücretini peşin olarak ödediyseniz geriye sadece yeme-içme ve kişisel ihtiyaçlarınız kalacaktır. Bu ihtiyaçlarınızı da ABD’de geçerli olan güncel asgari ücret tutarının yarısı ile karşılamanız mümkün.

ABD’de master programlarında haftada 20 saat kampüs içi çalışma izni olduğundan,  adaylar bu imkanlardan faydalanabilir.

Amerika’da Master Öğrenci Vizesi

Amerika’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen adayların, başvuru yaparak almış olduğu vize türüdür. Amerika öğrenci vizesi, okulun süresine göre değişiklik gösterir. Örneğin, kısa süreli eğitimlerde öğrenci vizesi için B1B2 vizeleri geçerliyken, uzun süreli eğitimlerde ise F1 öğrenci vizesi geçerli olacaktır. Amerika’da yüksek lisans programları 2 yıl olduğu için adayların F1 öğrenci vizesi alması gerekir.

F1 vizesinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu vizenin onayını aldıktan sonra hemen Amerika’ya gidiş söz konusu değildir. Amerika, okul başlangıç tarihinden önce 30 gün içerisinde ülkeye girişe izin vermektedir.

Amerika’dan öğrenci vizesi almak için başvuru sırasında evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekir. İstediğiniz okul, haftalık ders saatleri, bölümler, gerekli evraklar, vize başvurusu gibi detaylar, danışmanlık alarak hazırlanırsa eğer okul başvurunuz daha sağlıklı ilerleyecektir.

Truva Yurtdışı Danışmanlığının profesyonel ekibi tarafından yönlendirerek, evraklarınızın hızlı ve eksiksiz hazırlanmasını sağlıyoruz. Amerika öğrenci vizesi başvurusu için mutlaka bizimle iletişime geçiniz.

Amerika’da Master Yaparken Çalışma İzni

Amerika’da yüksek lisans eğitimi alırken haftalık 20 saat part-time kampüs içi çalışma izni bulunmaktadır. F1 vizesine sahip olan ve akademik eğitim almak için Amerika’da bulunan öğrencilere verilen çalışma izni, yaz tatillerinde tam gün olarak kullanılmaktadır. (F1 vizesine sahip olan dil okulu öğrencilerinin, eğitimleri devam ederken yasal çalışma izni yoktur.)

Amerika’da Yüksek Lisans (Master) Sonrası Çalışma ve Oturma İzni

Amerika’da master programları öğrencilerin eğitimlerinin tamamlanmasının ardından, F1 vize süresi 60 gün içerisinde sona erer. Amerikada master eğitimi sonrası  1  yıl çalışma izni alabilme olasılığı vardır. Amerika’da oturma ve çalışma izni almak isteyen adayların bu süre sona ermeden başvuruda bulunması gerekir.

Amerika’da Öğrenciler İçin Konaklama Seçenekleri

Amerika’ya yüksek lisans eğitimi için gelen adayların en çok merak ettiği konuların başında da konaklama imkanı gelmektedir. Yüksek lisans eğitiminde oldukça avantajlı fırsatlar sunan Amerika, konaklama seçenekleri açısından da cazip bir ülkedir. Turizm sektörünün gelişmiş olmasından dolayı Amerika’da öğrenciler için farklı konaklama seçenekleri mevcuttur.

Master için Amerika’yı tercih eden adaylar, özel öğrenci yurdu, aile yanı konaklama, otel ya da pansiyon ve paylaşımlı öğrenci evi konaklama seçeneklerinden birini seçebilirler. Konaklama seçeneklerini incelerken Amerika’nın turizm bölgesi olduğunu ve bazı bölgelerinde konaklama fiyatlarının yüksek olabileceğini de belirtelim. Truva Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak, Amerika’da Master eğitimi almak isteyen adaylara profesyonel hizmet anlayışımızla konaklama seçenekleri konusunda da yardımcı oluyoruz.

Ücretsiz Bilgi almak için 0532 659 70 80 whatsapp hattından hemen arayabilirsiniz!!!


https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/dd52fc15a5331f7069239caec464878f.png

Webster Üniversitesi - Master Programları (St. Louis)

Amerika Birleşik Devletleri'nde Master Eğitimi

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/4a7615c3f3024b314ea184346708cc5e.png

Webster Üniversitesi - Master Programları (San Antonio)

Amerika Birleşik Devletleri'nde Master Eğitimi

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/8b2b2e7dacf43224e2582628c0104c1a.png

Schiller International University-Master

Amerika Birleşik Devletleri'nde Uygun Fiyatlı Master Eğitimi

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/621bdc458f1f9d781880d9ae6ff53234.png

JESSUP UNIVERSITY - MBA

Amerika Birleşik Devletleri'nde Uygun Fiyatlı MBA Programı

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/d06edebefe024962deede46659c4c6f3.png

JESSUP UNIVERSITY - MASTER

Amerika Birleşik Devletleri'nde Uygun Fiyatlı Master Programı

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/e67bff3824009048e819877307325c9d.png

Seattle University

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/305f533582d1af7b09a2f18fade3a818.png

Public Administration,(MPA) California State Stanislaus University

Amerika'da uygun fiyatlı MBA/Master imkanları.

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/d88dbc35b8dbc76d9592fc287e784d68.png

Business Administration, Leadership (MBA) Western New England University

Amerika'da uygun fiyatlı MBA/Master imkanları.

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/2af704f19e3997da537cd048427735d4.png

Business Administration, (MBA) Western New England University

Amerika'da uygun fiyatlı MBA/Master imkanları.

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/33ee6c0005b4c775e28e202973b83861.png

Business Administration (MBA) California State Stanislaus University

Amerika'da uygun fiyatlı MBA imkanları.

detay
Web sitemizi ve hizmetimizi optimize etmek için çerezler kullanıyoruz. Kişisel Verilerin Kullanımı Kanunu. Kabul Ediyorum. Reddediyorum.
Bilgi Formu