Sapienza Üniversitesi - İtalya

SAPİENZA ÜNİVERSİTESİ

 

Roma Sapienza Üniversitesi (İtalyanca: Sapienza – Università di Roma), kısaca Sapienza veya Roma Üniversitesi olarak da bilinir ve bir devlet araştırma üniversitesidir. Kayıtlara göre Avrupa'nın en büyük üniversitelerinden biridir ve 1303'te kurulmuş tarihin en eski üniversitelerinden biridir. Üniversite dünyanın en prestijli İtalyan üniversitelerindendir ve genellikle ulusal sıralamalarda ve Güney Avrupa'da birinci sırada yer alır. 2018, 2019, 2021 ve 2022'de klasikler ve antik tarih için dünyada birinci sırada yer almıştır.

İtalyan yönetici sınıfının çoğu Sapienza'da okumuştur. Sapienza, birçok Nobel ödülü sahibi, Avrupa Parlamentosu Başkanları ve Avrupa Komiserleri, çeşitli ulusların başkanları, önemli dini figürler, bilim adamları ve astronotlar dahil olmak üzere çok sayıda önemli mezun yetiştirmiştir. Eylül 2018'de, QS World University Rankings Mezun İstihdam Sıralaması'nın ilk 100'üne dahil edilmiş ve 2022'de ARWU'ya göre en iyi İtalyan Üniversitesi seçilmiştir.

 

LİSANS PROGRAMLARI(3 yıllık)

·         Bioinformatics

·         Nursing

·         Sustainable Building Engineering

·         Classics

·         Hospitality Management

 

GEREKLİLİKLER

·         Lisans programına başvuran öğrenciler, en az 12 yıllık eğitimden sonra kazanılmış bir lise diplomasına sahip olmalıdır;

·         Bir Yüksek Lisans programına başvuran öğrenciler, ilgili bir disiplinde tanınmış bir üniversiteden en az 3 yıllık bir Lisans derecesine sahip olmalıdır;

·         Ek olarak, tüm öğrencilerin seçtikleri programa bağlı olarak en az üst orta düzeyde İngilizce VEYA İtalyanca (B2 seviyesi) bilgisine sahip olması gerekir. Bazı programlar ayrıca öğrencilerin zorunlu bir giriş sınavına girmelerini gerektirir (örn. Tıp ve Cerrahi).

·         Bazı departmanlar için TOLC-E sınavı gerekebilir.

 

DİL GEREKLİLİKLERİ

·         Minimum English Language Requirements: Upper Intermediate (CEFR Level B2). The following test scores are accepted:

·         IELTS Academic 6.0 or higher

·         TOEFL IbT 80 or higher

·         Cambridge B2 First or higher

·         TOEIC Listening&Reading 720 or higher

 

FİYATLAR

Lisans ve Yüksek Lisans programlarımız için öğrenim ücreti, ikamet edilen ülkeye göre yıllık 700-1200 €'dur.

 

 

 


Web sitemizi ve hizmetimizi optimize etmek için çerezler kullanıyoruz. Kişisel Verilerin Kullanımı Kanunu. Kabul Ediyorum. Reddediyorum.
Bilgi Formu