Kanada Yüksek Lisans

Kanada’da Yüksek Lisans (Master) Eğitimi

Kanada, yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen adayların ilk tercih ettiği ülkelerden biridir. Kanada’da eğitim sistemi dünyadaki birçok ülkeden oldukça iyidir. Ülkenin eğitim sitemi sadece bir kurum tarafından denetlenip kontrol edilmez. Şehir, eyalet ve federal olmak üzere üç farklı kademede eğitim sisteminin içeriği ve yapısı değişkenlik gösterir. Kanada’da Master eğitimi sıkı bir denetim mekanizmasından geçtiği için oldukça kalitelidir. Ayrıca Kanada’dan herhangi bir üniversiteden alınan master diploması, dünyanın her yerinden kabul görür ve YÖK denkliği de bulunmaktadır. Eğer Kanada’da yüksek lisans programlarına katılmayı düşünüyor fakat dil yeterliliğiniz yoksa mutlaka Kanada’da ve diğer ülkelerde bulunan dil okullarımızı inceleyiniz.

Kanada’da Yüksek Lisans (Master) Eğitiminin Süresi

Kanada’da master programlarının süresi genellikle iki yıldır. Kanada’nın üniversitelerinin akademik başarısı, Times Higher Education ve QS dünya listesine girmiş oldukça prestijli üniversitelerdir. Üniversitelerin yüksek lisans eğitimlerinin müfredatları birbirinden farklıyken, bu müfredatlar her eyalette de farklılık göstermektedir.

Kanada’da hem İngilizce hem de Fransızca konuşulmaktadır. İngilizce master yapıyorsanız eğer, ülkede konuşulan diğer dili de öğrenme şansınız olur. Öte yandan Kanada’da yüksek lisans eğitimine dünyanın her yerinden öğrenciler gelmektedir. Bu durum kültürel anlamda gelişmenizi ve hayata bakış açınızı değiştirir.

Kanada’da Yüksek Lisans (Master) Kabul ve Başvuru Şartları

Yurtdışında master yapmak birçok kişinin hayali. Özellikle İngiltere, Amerika ve Kanada gibi prestijli üniversitelerin bulunduğu ülkelerden alınan master programı, gelecekteki hayatınızda büyük oranda etki edecektir.

Kanada’daki üniversiteler, ağırlıklı not ortalamasının 4 üzerinden en az 3.0 olan öğrencilere master için kapıyı aralamaktadır. Bunun yanı sıra akademik seviyede de İngilizce biliyor olmak gerekir. Eğer İngilizce yeterli seviyede değilse aday, Pathway programına katılarak ihtiyacı olan seviyeye gelebilir.

Kanada’ya yüksek lisans başvurusu yapmak için önceki yüksek öğrenim kurumundan referans mektubu ve özgeçmişleri istenmektedir. Referans mektubunun istenmesinin nedeni öğrencinin başarıları ve akademisyenlerle olan akademik ilişkisini öğrenmek içindir.

Pathway Programı Nedir?

Yurtdışında lisans ya da yüksek lisans yapmak isteyen adayların, okulların talep ettiği İngilizce yeterlilik seviyesi yeterli gelmiyorsa bu programa kayıt yaptırarak, eğitim öncesinde verilen İngilizce hazırlık derslerini almasına Pathway programı denir. Bu program dil okulları ya da üniversitelerin bünyesinde yer alır. Öte yandan bazı üniversiteler, Pathway programı yerine yaz okullarını tercih ederek, adayın eğitiminden önce İngilizce seviyesini artırmayı amaçlar.

Kanada’da Yüksek Lisans (Master) İçin Not Ortalaması Kaç Olmalı?

Kanada’da yüksek lisans eğitimi için üniversitelerin akademik başarı talebi bulunmaktadır. Öğrencilerin 4 üzerinden en az 3.0 GPA (Ağırlıklı Not Ortalaması) olması gerekmektedir. Kanada yüksek lisans eğitimlerinin bir diğer şartı da dil yeterliliğidir. Adayların IELTS gibi İngilizce dil seviyesini belirlediği sınavlardan en az 6.5 puan alması gerekir.

Kanada’da Yüksek Lisans Programı YÖK Denkliği

Kanada’da bulunan üniversitelerin dünya sıralamasındaki akademik başarıları, ilk 200’de yer almaktadır. Ayrıca Times Higher Education ve QS lisetelerinde yer alan üniversiteler ilk binde yer almıştır. Bu üniversitelerin hepsi de YÖK tarafından kabul görür. Eğer yüksek lisans eğitimi için Kanada’yı düşünüyorsanız, alacağınız diploma dünyanın birçok yerinde tanınacak ve YÖK tarafından da onaylı olacaktır.

Kanada’da Master Yaparken Çalışma İzni

Kanada’da Master programlarında eğitim alırken, yasal olarak haftada 20 saat part-time çalışma izni vardır. Eğitim süreci devam ederken tatillerde full-time çalışma hakkı da vardır. Kanada hükümeti, yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere yaklaşık 3 yıla kadar çalışma hakkı vermiştir. Eğer hem kariyerinizi hem de hayatınızı farklı bir ülkede şekillendirmek istiyorsanız ve henüz karar vermediyseniz mutlaka yurtdışı eğitim danışmanlarımızda ücretsiz olarak bilgi alın.

Kanada’da Yüksek Lisans (Master) Sonrası Çalışma ve Oturma İzni

Kanada’nın yüksek lisans için tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri de eğitim süresi sonlanınca 3 yıla kadar çalışma ve oturum izni vermesidir. Yüksek lisans eğitimi sona eren öğrenciler,  en fazla 90 gün sonra Eğitim Sonrası Çalışma Vizesi’ne başvuru yapabilirler. Kanada çalışma ve oturma izni, uygun görünen adaylara verilebilir. Dünyada yaşam strandartları ve doğası bakımından en iyi ülkeler arasında olan Kanada’da yaşama fırsatı çok uzağınızda değil.

Kanada 'da Öğrenciler İçin Konaklama Seçenekleri

Yabancı öğrencilere oldukça geniş bir yelpazede ve konaklama seçenekleri sunan Kanada, yaşam standartlarına bakıldığında diğer ülkelerden daha öndedir. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Kanada'da konaklama seçenekleri; aile yanı, üniversite yurtları, okulların özel yurtları, hosteller, oteller ve paylaşımlı kiralık evlerdir. Konaklama çeşitleri adayların ihtiyacına ve kalacağı süreye göre değişebilir. Bu konaklama seçeneklerinden özellikle paylaşımlı kiralık ev seçeneği, adayın Kanada'da bir süre kaldıktan sonra yaşadığı deneyimdir. Kanada’yı biraz tanıdıktan sonra adaylar kendi yaşam tarzları ve ihtiyaçlarına göre paylaşımlı bir evde yaşabilir.

 

TEL: 0216 414 7750 

WHATSAPP: 0 532 659 70 80

Ücretsiz Bilgi almak için 0532 659 70 80 whatsapp hattından hemen arayabilirsiniz!!!


https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/2de7e388ba5cb31a3ae77b01dda22358.jpg

Toronto Yüksek Lisans Programları

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/539444a63a4b31801b2c88f9851b41a8.jpg

Vancouver Yüksek Lisans Programları

detay
Web sitemizi ve hizmetimizi optimize etmek için çerezler kullanıyoruz. Kişisel Verilerin Kullanımı Kanunu. Kabul Ediyorum. Reddediyorum.
Bilgi Formu