MBA & E-MBA nedir?

 

 

MBA Master of Business Administration ve E-MBA Executive-Master of Business Administration 

Özellikle mühendislik altyapısına sahip kişilerin, kariyer olanaklarını geliştirmekte kullanabilecekleri, küresel görüş açılarını geliştirebilecekleri, bazı durumlarda "Oku oku ilmin sonu yoktur." da dedirten, E-Mba, Executive Mba gibi çeşitleri de olan, genellikle İşletme, Finans, Muhasebe, Ekonomi, Enformasyon Sistemleri ve Karar Verme Bilimleri gibi konuları içeren, yavaş yavaş demode olduğu düşünülen ama asla ilgisi bile olmayan lisans üstü eğitim programlarına verilen isme MBA denir. Kariyer basamaklarını işe atılıp yavaş yavaş çıkmak yerine işten önce biraz daha okuyayım ve iş hayatında daha hızlı ve daha kararlı adımlarla yukarıya yükseleyim diye düşünenlerin tercih ettiği bu programın başlıca amaçları;

- Liderlik vasfının geliştirilmesi,
- Start-up nedir? Nasıl yönetilir?
- Network edinme,
- Dünyanın önde gelen şirketlerini yakından tanıma, inceleme,
- Analiz ve karar yeteneklerinin geliştirilmesi,
- Ek olarak staj imkânı da bulma ihtimâliniz çok yüksek.

 

MBA nedir?

MBA (Master of Business Administration) en kısa hali ile İşletme Yönetimi Yüksek lisansı demektir. İnsanların yönetim kariyerine devam etme becerileri ile donatmak üzere tasarlanmış bu master programları uluslararası kabul görmüştür.

 

Kimler MBA (Master of Business Administration) okuyabilir?

Bazı okullar bir lisans derecesine sahip olmayan kişileri de kabul etmektedirler, ancak genel kurallar, bir ön derecenin gerekli olduğu -yine de ticaret ile ilgili olmak zorunda değildir- yönündedir. Akademik kayıtların yanı sıra, başvuru ekipleri yaklaşık üç yıllık yönetim tecrübesi ile pratik iş tecrübesine sahip insanlar arar. (Bu da okullar ve ülkeler arasında değişmektedir.)

GMAT nedir? konusuna değinmeden MBA’in (Master of Business Administration) ne olduğunu anlatmak biraz zor. MBA programlarına kayıt olabilmek için GMAT testini tamamlamalısınız. GMAT, lisansüstü eğitim için İngilizce ve matematik yeteneklerini ölçen, standardize edilmiş bilgisayar tabanlı bir sınavdır. Dünya genelinde üniversiteler bu sınav sonucunu lisansüstü eğitime kabul için bir kriter olarak kullanırlar. Önde gelen bir okula girmek için genel olarak 700 GMAT puanı gerekir, ancak diğer okullar 500-700 aralığında GMAT sonuçlarını kabul ederler; ortalama GMAT puanı 540’dır. Ek olarak; mesleki yeterlilik belgesi, kendini tanınat bir önyazı ve 2 adet referans mektubu da istenebilir.

 

MBA neleri içerir?

Bir MBA (Master of Business Administration) programı, temel dersler ve seçmeli dersler olarak ikiye ayrılır. Temel dersler analitik, etik ve işlevsel olmak üzere 3 kategoriye ayrılabilir. Bazı örnekler, strateji, kurumsal sorumluluk, sosyal sorumluluk ve finansal yönetim modüllerini içerir. Seçmeli dersler, öğrencilerinin bir uzmanlık alanı kazanmalarını ve ilgilendikleri modülleri seçmelerini sağlar. Popüler seçmeli derslere girişimcilik, kâr amacı gütmeyen kuruluşları yönetme, uluslararası finans ve proje yönetimi gibi örnekleri sıralayabiliriz. Bir MBA (Master of Business Adminstration) programı sizin ayrıca sosyalleşme aktivitelerine, gerçek iş projelerine ve yurt dışında eğitim gezilerine katılmanızı sağlayacaktır. Yurt dışı gezileri her zaman zorunlu değildir, ancak popüler işletme okullarında önemli bir özelliktir. Elbette uluslararası yönetim, modern yönetici olarak özellikle aranan bir yetenek olarak görülmektedir. Gittikçe küreselleşen iş dünyasında, yönetsel işlerin kapsamı, Amerika ve Avrupa sınırlarının ötesinde yer almaktadır.

 

Kaç Çeşit MBA vardır?

Kişisel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, seçebileceğiniz birçok farklı MBA programı türü vardır. Programlar, normalde geleneksel MBA rotasında bir veya iki yıllık dönemler boyunca, tam zamanlı olarak gerçekleşir. Bununla birlikte öğrenciler uzaktan MBA programları ve yarı zamanlı MBA programlarına da katılabilirler. Tam zamanlı çalışıyorsanız ve bir MBA programına katılmak amacıyla çalışmayı bırakmak istemiyorsanız bu seçeneklerin her ikisi sizin için iyi bir seçim olabilir.

Mevcut işlerinden ayrılmak istemeyenler ve biraz daha tecrübeli olanlar, aynı zamanda bir yönetici MBA için başvurmayı düşünebilirler. Executive MBA’ler (Executive Master of Business Administration) part-time olarak öğretilir ve öğrencilerin iş taleplerine uyacak şekilde tasarlanmıştır. Bir E-MBA için şartlar yoğun iş tecrübesine dayanır, GMAT puanları veya geniş akademik alanlara dayanmaz. Geçmiş yıllarda kendi kendini finanse eden adaylar arasında büyük bir artış olsada geleneksel olarak kişinin iş vereni tarafından ödenmektedir.

Ayrıca spesifik MBA kurslarına da kayıt yaptırabilirsiniz. Spesifik MBA kursları hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Truva Yurt Dışı Danışmanlarıyla iletişime geçiniz.

 

MBA size ne katabilir?

Bir zamanlar, MBA’ler danışman olarak çalışanlara ve finans alanında çalışanlara ayrılıyordu. Son yıllarda bu durum değişti, özellikle teknoloji sektörü MBA’lere çağrıda bulunduktan sonra kâr amacı gütmeyen, tıbbi ve resmi işler de mezunlar için ortak yerlerdir.

Financial Times’ın yaptığı analiz, piyasa değeri ile dünyanın en büyük 500 şirketinin %31’inin MBA mezunları tarafından yönetildiğini göstermektedir. Bir MBA programı, dünyadaki en iyi şirketlerin bazılarının geçidi olabilir. Kazandığınız beceriler pek çok meslekte aranacak ve bu roller için ücretlendirme genellikle cömertçedir.

Bir MBA derecesi ona ne kadar çok emek harcadığınıza bağlı, ancak rekabetçi bir program, bir başarı elde etmek için gerekli olan tüm bileşenlere erişim sağlayacaktır.

 

Neden Amerika’da Okumalıyım?

- Amerika’daki üniversiteler MBA programlarında sınıflarda yapılan sıkıcı eğitimlerdense inovatif öğretme metodlarını seçtiklerinden dolayı dersler daha eğlenceli ve daha akıcı geçiyor. Öğrenmek ve okumak daha zevkli hale geldiği için unutulmayacak bir eğitim edinilmiş oluyor. Alanında en iyi akademisyenlerden eğitim almanın yanı sıra seminerler, konuk eğitmenler, case çalışmaları ve teorinin dışında pratik çalışmalar sayesinde yurt dışında Amerika’da MBA (Master of Business Administration) yapmak çok caziptir.

- Öğrencinin girdiği sınavların yanı sıra bireysel performansına da değer verilir ve notlandırılırken bunlar da değerlendirilir. Bu sayede öğrencinin kişisel olarak kendini geliştirmesi ve liderlik becerilerini kazanması amaçlanmaktadır.

- Amerika sadece kendi vatandaşlarına değil, yabancı öğrencilere de burs imkanı sağlamaktadır. Bu bakımdan başarılı bir öğrenci olup bursla okumak da çok caziptir.

- Amerika’daki üniversiteler çok çeşitli MBA imkanları sunmaktadır. ABD’deki üniversitelerde klasik bilinen ve MBA programlarının yanı sıra özel programlar da bulunmaktadır.


Siz de kendinize uygun bir MBA Programı bulmak istiyorsanız ofisimize gelebilir veya Bilgi Formu'nu doldurabilirsiniz.

Web sitemizi ve hizmetimizi optimize etmek için çerezler kullanıyoruz. Kişisel Verilerin Kullanımı Kanunu. Kabul Ediyorum. Reddediyorum.