Kanada Master/MBA

Kanada’da Yüksek Lisans (Master/MBA) Eğitimi

Kanada, yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen adayların ilk tercih ettiği ülkelerden biridir. Kanada’da eğitim sistemi dünyadaki birçok ülkeden oldukça iyidir. Ülkenin eğitim sitemi sadece bir kurum tarafından denetlenip kontrol edilmez. Şehir, eyalet ve federal olmak üzere üç farklı kademede eğitim sisteminin içeriği ve yapısı değişkenlik gösterir. Kanada’da Master eğitimi sıkı bir denetim mekanizmasından geçtiği için oldukça kalitelidir. Ayrıca Kanada’dan herhangi bir üniversiteden alınan master diploması, dünyanın her yerinden kabul görür ve YÖK denkliği de bulunmaktadır. Eğer Kanada’da yüksek lisans programlarına katılmayı düşünüyor fakat dil yeterliliğiniz yoksa mutlaka Kanada’da ve diğer ülkelerde bulunan dil okullarımızı inceleyiniz.

MBA ve E-MBA nedir? Öğrenmek için buraya TIKLAYINIZ.

Kanada’da Yüksek Lisans (Master/MBA) Eğitiminin Süresi

Kanada’da master programlarının süresi genellikle iki yıldır. Kanada’nın üniversitelerinin akademik başarısı, Times Higher Education ve QS dünya listesine girmiş oldukça prestijli üniversitelerdir. Üniversitelerin yüksek lisans eğitimlerinin müfredatları birbirinden farklıyken, bu müfredatlar her eyalette de farklılık göstermektedir.

Kanada’da hem İngilizce hem de Fransızca konuşulmaktadır. İngilizce master yapıyorsanız eğer, ülkede konuşulan diğer dili de öğrenme şansınız olur. Öte yandan Kanada’da yüksek lisans eğitimine dünyanın her yerinden öğrenciler gelmektedir. Bu durum kültürel anlamda gelişmenizi ve hayata bakış açınızı değiştirir.

Kanada’da Yüksek Lisans (Master/MBA) Kabul ve Başvuru Şartları

Yurtdışında master yapmak birçok kişinin hayali. Özellikle İngiltere, Amerika ve Kanada gibi prestijli üniversitelerin bulunduğu ülkelerden alınan master programı, gelecekteki hayatınızda büyük oranda etki edecektir.

Kanada’daki üniversiteler,ağırlıklı not ortalamasının 4 üzerinden en az 3.0 olan öğrencilere master için kapıyı aralamaktadır. Bunun yanı sıra akademik seviyede de İngilizce biliyor olmak gerekir. Eğer İngilizce yeterli seviyede değilse aday, Pathway programına katılarak ihtiyacı olan seviyeye gelebilir.

Kanada’ya yüksek lisans başvurusu yapmak için önceki yüksek öğrenim kurumundan referans mektubu ve özgeçmişleri istenmektedir. Referans mektubunun istenmesinin nedeni öğrencinin başarıları ve akademisyenlerle olan akademik ilişkisini öğrenmek içindir.

Kanada’da Master/MBA programlarında referans mektubunun yanında niyet mektubunun da önemi büyüktür. Niyet mektubunda, eğitimi neden almak istediklerini ve kendilerine nasıl katkıda bulunacağını detaylı olarak belirtmeliler.

Genel olarak Master/MBA başvurularında istenenler:

Niyet ve referans mektubu,

Güçlü bir CV,

IELTS 6,5+

Not ortalaması GPA 3.0+

Pathway Programı Nedir?

Yurtdışında lisans ya da yüksek lisans yapmak isteyen adayların, okulların talep ettiği İngilizce yeterlilik seviyesi yeterli gelmiyorsa bu programa kayıt yaptırarak, eğitim öncesinde verilen İngilizce hazırlık derslerini almasına Pathway programı denir. Bu program dil okulları ya da üniversitelerin bünyesinde yer alır. Öte yandan bazı üniversiteler, Pathway programı yerine yaz okullarını tercih ederek, adayın eğitiminden önce İngilizce seviyesini artırmayı amaçlar.

Kanada’da Yüksek Lisans (Master/MBA) İçin Not Ortalaması Kaç Olmalı?

Kanada’da yüksek lisans eğitimi için üniversitelerin akademik başarı talebi bulunmaktadır. Öğrencilerin 4 üzerinden en az 3.0 GPA (Ağırlıklı Not Ortalaması) olması gerekmektedir. Kanada yüksek lisans eğitimlerinin bir diğer şartı da dil yeterliliğidir. Adayların IELTS gibi İngilizce dil seviyesini belirlediği sınavlardan en az 6.5 puan alması gerekir.

Kanada’da Master/MBA Başvuru Tarihleri ve Dönemleri

Kanada’da yüksek lisans başvuru tarihleri iki dönem yapılmaktadır. İlk başvurular Kasım ve Şubat ayının başlarında yapılır. İkinci round başvurular ise Şubat ve Nisan döneminde yapılır. Fakat ikinci round başvuruların durumu kontenjana bağlıdır.

Kanada’da Yüksek Lisans Programı YÖK Denkliği

Kanada’da bulunan üniversitelerin dünya sıralamasındaki akademik başarıları, ilk 200’de yer almaktadır. Ayrıca Times Higher Education ve QS lisetelerinde yer alan üniversiteler ilk binde yer almıştır. Bu üniversitelerin hepsi de YÖK tarafından kabul görür. Eğer yüksek lisans eğitimi için Kanada’yı düşünüyorsanız, alacağınız diploma dünyanın birçok yerinde tanınacak ve YÖK tarafından da onaylı olacaktır.

KanadaYüksek Lisans Ücretleri ve Master/MBA Fiyatları

Kanada Master/MBA programı ücretleri, İngiltere ve Amerika’ya göre daha uygundur. Öte yandan Kanada’da yüksek lisans fiyatları eğitim alacağınız bölümün çeşidi ve süresine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca Kanada’da yüksek lisans için tercih edilen okulun prestiji, bulunduğu şehir ve konaklama yöntemleri gibi diğer nedenlerde fiyatların değişkenlik göstermesini sağlar.

Truva Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak, 25 yılı aşkın süredir eğitim alanında hizmet veriyor ve binlerce öğrenciye yurt dışının kapılarını aralıyoruz. Kanada’da en uygun fiyatlı MBA/Master programlarını bulmak ve bütçenize göre en iyi üniversiteye kaydınızı almak için tüm gayretimizle çalışıyoruz.

Kanada’da Yaşam Masrafları

Kanada’da Master ya da MBA eğitimi alırken yaşam masraflarınızı karşılayacak şekilde part-time ya da full time çalışılabilir. Kanada’da eğitim sürecinde öğrenciler part-time haftada 20 saat çalışma hakkına sahiptir. Tatil dönemleri ya da eğitimin ardından ise 3 yıla kadar tam zamanlı çalışabilirler. Bu nedenle Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak, hem iş tecrübesi hem de yaşam maliyetlerini karşılamak açısından oldukça uygundur.

Ülkede refah seviyesi oldukça yüksektir. Bu nedenle asgari ücretli çalışanların bile yaşam maliyetlerini zorlanmadan karşılayabileceği bir ekonomi söz konusudur.

Kanada’da yaşam masrafları CAD/TL paritesine bakıldığında diğer ülkelere oranla daha ekonomiktir. Yüksek lisans öğrencileri, okulun bulunduğu şehire göre harcama yaparlar. Kanada’da bazı eyaletlerde fiyatlar daha pahalı olduğundan, öğrencinin yapacağı harcama şehire göre değişmektedir. Beslenme, barınma ve diğer masraflar için, ülkede geçerli olan asgari ücret düzeyinde bir rakam yeterli olacaktır.

Kanada’da yaşam koşulları birçok ülkeden daha iyidir. Yaklaşık 40 milyon nüfuslu ülkede, işsizlik oranı oldukça azdır. Hem sağlık hizmelerine ulaşım kolaylığı hem de gelişmişlik endeksine göre iyi bir konumda olmasından dolayı, Kanada’da yaşamak ve eğitim almak birçok insanın hayali olmuştur.

Kanada’da Master/ MBA Vizesi

Kanada’da yüksek lisans eğitimi vizesi için öncelikle evraklarınızın eksiksiz olması gerekmektedir.

Kanada’da Master/MBA programı öğrenci vizesi için genel olarak istenen evraklar şu şekildedir:

Pasaport tarihi, Kanada’ya giriş yapılan tarihten itibaren en az bir yıllık süresi olmalıdır.

4 adet vesikalık fotoğraf: Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olması, renkli gözlük kullanılmaması, yüz ve iki kulağın net görünmesi, kaliteli çekim olması (hızlı çekimlerin kalitesi oldukça düşük olur), arka fonun beyaz renkte olması ve fotoğraf üzerinde zımba, damga ya da kalem izi olmaması gerekir.

Eğer Kanada Büyükelçiliği vizenizi onaylarsa; 6 aydan daha kısa süre için Kanada’ya gidiyorsanız sağlık raporu talep edilmez. Eğer eğitim süreniz 6 aydan daha uzunsa, Kanada Büyükelçiliğinin verdiği boş sağlık raporu formunu, doktor gözetiminde doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemin ardından Kanada vizeniz onaylanır.

Kanada yüksek lisans öğrenci vizesi için genellikle istenen gerekli evraklar yukarıdaki gibidir. Fakat okuldan okula bu durum değişiklik gösterebilir. Bize ulaştığınızda tüm evraklar hakkında bilgilendirmeler yapıyoruz.

Kanada’da Master/MBA Yaparken Çalışma İzni

Kanada’da Master/MBA programlarında eğitim allırken, yasal olarak haftada 20 saat part-time çalışma izni vardır. Eğitim süreci devam ederken tatillerde full-time çalışma hakkı da vardır. Kanada hükümeti, yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere yaklaşık 3 yıla kadar çalışma hakkı vermiştir. Eğer hem kariyerinizi hem de hayatınızı farklı bir ülkede şekillendirmek istiyorsanız ve henüz karar vermediyseniz mutlaka yurtdışı eğitim danışmanlarımızda ücretsiz olarak bilgi alın.

Kanada’da Yüksek Lisans (Master/MBA) Sonrası Çalışma ve Oturma İzni

Kanada’nın yüksek lisans için tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri de eğitim süresi sonlanınca 3 yıla kadar çalışma ve oturum izni vermesidir. Yüksek lisans eğitimi sona eren öğrenciler,  en fazla 90 gün sonra Eğitim Sonrası Çalışma Vizesi’ne başvuru yapabilirler. Kanada çalışma ve oturma izni, uygun görünen adaylara verilebilir. Dünyada yaşam strandartları ve doğası bakımından en iyi ülkeler arasında olan Kanada’da yaşama fırsatı çok uzağınızda değil.

Kanada 'da Öğrenciler İçin Konaklama Seçenekleri

Yabancı öğrencilere oldukça geniş bir yelpazede konaklama seçenekleri sunan Kanada, yaşam standartlarına bakıldığında diğer ülkelerden daha öndedir. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Kanada'da öğrencilere konaklama seçenekleri; aile yanı, üniversite yurtları, okulların özel yurtları, hosteller, oteller ve paylaşımlı kiralık evlerdir. Konaklama çeşitleri adayların ihtiyacına ve kalacağı süreye göre değişebilir. Bu konaklama seçeneklerinden özellikle paylaşımlı kiralık ev seçeneği, adayın Kanada'da bir süre kaldıktan sonra yaşadığı deneyimdir. Kanada’yı biraz tanıdıktan sonra adaylar kendi yaşam tarzları ve ihtiyaçlarına göre paylaşımlı bir evde yaşabilir.

Kanada'da Asgari Ücret

Kanada, yaşam standartları ve refah seviyesi en yüksek ülkelerden biridir. Asgari ücret her yıl enflasyon oranına göre belirlenerek değişir. Eyaletlere ayrılmış olan ülkede, her eyaletin belirlemiş olduğu asgari ücret farklıdır. Ülkede yaşayanların alım gücü oldukça yüksektir. Kanada dolarının (CAD) Türk Lirası karşılığı, ABD dolarına göre oldukça düşük olduğundan, Kanada dil okullarına Türkiye’den çok fazla talep gelmektedir. Kanada’daya eğitim için giden bir öğrenci, okul ve konaklama ücretlerini karşıladığı takdirde, bireysel harcamaları için, ülkede geçerli olan asgari ücret miktarının yarısı kadar CAD’a sahip olması yeterlidir. Bu miktar sadece kişinin sosyal etkinlikler, yeme-içme, ulaşım gibi zorunlu ihtiyaçları doğrultusunda hesaplanmıştır.

TEL: 0216 414 7750 

WHATSAPP: 0 532 659 70 80

 


https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/2de7e388ba5cb31a3ae77b01dda22358.jpg

Toronto Master - MBA Programları

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/539444a63a4b31801b2c88f9851b41a8.jpg

Vancouver Master - MBA Programları

detay
Web sitemizi ve hizmetimizi optimize etmek için çerezler kullanıyoruz. Kişisel Verilerin Kullanımı Kanunu. Kabul Ediyorum. Reddediyorum.
Bilgi Formu