ÜNİVERSİTE VE MASTER BAŞVURULARINDA NİYET MEKTUBU (PURPOSE OF STATEMENT) NEDEN ÖNEMLİDİR?

Niyet mektubu yurtdışı eğitimde kullanılan çok önemli bir evraktır. Yurtdışı eğitime gitmek isteyen bir öğrenci adayının gerekli kriterlere uyup uymadığı bu mektup için yapılan değerlendirme sonucu yapılır.  Ülke konsoloslukları öğrenci vize değerlendirilmesinde bu mektup aracılığı ile adayın ülkeye giriş amacını ve devamında ne hedeflediğini değerlendirerek başvurunun sonucunu açıklamaktadır. Bu sebeple başvurularda verilen niyet mektupları oldukça önemli evraklardır. 

Bu mektuplar öncelikli resmi evrak olduğu için resmi dille yazılmalıdır. Öğrenci adayının öncelikle kendini tanıtmasından sonra niye o ülkenin yurtdışı eğitim için seçildiğinin anlatılması çok önemlidir. Daha sonra öğrenci adayının bu eğitimi kullanarak geleceği için görüşlerinin ne olacağına dair ifadeler başvurular için hayati bir önem taşımaktadır. Aynı zamanda adayın gerekli kriterleri taşıdığına dair kanıtların da niyet mektuplarında yer alması gerekiyor. Olumsuz sonuçlanan başvurularda verilen mektuplarda başvuruların neden reddedildiği detayı ile açıklanır. Genelde de sonuçları kriterlere uyulmadığı sonucuna varıldığı için belirtilen ifadeler kullanılır. Bu sebeple öğrenci adayı doğru ve güçlü ifadeleri kullanması gerekir.

Truva Yurtdışı Eğitim Acentası olarak adaylarımıza bu konuda uzman danışmanlarımız ile yardımcı olmaktadır. Gerek örnekler ile gerekse özel mektuplar ile adaylarımıza gerekli desteği vermeyi amaçlayan danışmanlarımız sizleri beklemektedir.