Yurtdışı Üniversite Eğitimi

TRUVA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ HİZMETLERİ
 
Yüksek öğrenime karar vermiş bir öğrenci için program ve kurum seçimi önemlidir. Üniversitelerde mevcut lisans eğitimi programları arasından bir seçim yapabilmek için belirlenmesi gereken hususlar vardır.
 
Hangi alanda eğitim almak istiyorum?
 
Bu alanda eğitim veren üniversiteler hangileridir ve nerededir?
 
Yaşam ve eğitim için nasıl bir yer istiyorum? Büyük bir şehir mi, küçük bir kasaba mı?
 
İstediğim bölüme kabul edilmek için gerekli koşullar nelerdir?
 
Ne kadar süreli bir eğitim almak istiyorum ve bunun maliyeti nedir?
 
Yurtdışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürmekle birlikte, tıp ve diş hekimliği daha uzun yıllar almakyadır. Eğitim programları her sene Eylul ayı son -Ekim ayı başında başlar. Öğrenci kabul koşulları bir üniversiteden digerlerine ve hatta bölümden bölüme farklılık göeterebilir. Üniversitelerin kabul koşulları kendi broşurlerinden öğrenilebilir.
 
Ingiltere de üniversiteler değerlendirmelerinde; İngilizce yeterlilik ve lise notları yanında öğrencilerin hocalarından almış oldukları referans mektupları ve öğrencilerin UCAS formunda yazmış oldukları kompozisyonlarda rol oynamaktadır. Başvurular bir yıl öncesinden başlar. Gecikmiş başvurular Haziran sonu ve Ağustos sonu itibarı ile de kabul edilebilir. Detaylı bilgiler için www.ucas.ac.uk web adresini ziyaret etmenizi öneririz.
 
Ortalama yllık öğretim ücretleri:
 
Sanat ve Sosyal Bilimler £6.000-10.000
 
Fen ve Teknik Bilimler £7.000-12.000
 
Tıp,Diş Hekimliği ve Veterinerlik £13.000-17.000
 
Öğrenciler devlet üniversitelerinde okurken akademik dönem içerisinde haftada 20 saat ve tatil dönemlerinde full- time çalışarak cep harçlığı kazanabilirler. Bazı programlarda öğrenciler öğrenim gördükleri kurum tarafından staj amacı ile bir işe yerleştirilebilirler.