Amerika Üniversite

 

Amerika'da üniversite eğitimi Türkiye'deki çoğu öğrencinin hayalidir. Amerika'daki üniversiteleri özel yapan, üniversitelerin dünyaca ünlü başarı sıralamalarında her zaman üst sıralarda olması ve Amerika'nın hem iş hem çevre hem de yaşam şartları açısından güzel bir deneyim olması ve verilen eğitimin kalitesidir.

Amerika’da 4 yıllık ve Community College adıyla 2 yıllık üniversiteler bulunmaktadır. Bu üniversiteler kendi içerisinde sistemsel farklar barındırmakla birlikte her birisinin farklı avantajları da bulunmaktadır.

Elbette ki, Amerika’ ya gidecek bir öğrenci için ilk aşamada 4 yıllık üniversitelere nazaran 2 yıllık üniversitelere giriş yapması daha kolaydır çünkü kabul şartları 4 yıllıklar kadar zorlayıcı değildir.

Aynı zamanda 2 yıllık üniversitelerden başarılı bir şekilde mezun olduğunuzda 4 yıllık üniversitelere geçiş şansınız da fazlasıyla yüksek oluyor. Genelde öğrenciler de bunun daha iyi bir yol olduğunu düşünerek bu şekilde hareket etmektedir. Bu durumda gelen mezuniyet de size 2 diploma alma hakkı vermektedir.

 

Amerika'da okumak için gerekli olanlar;

- Yeterli derecede İngilizce

- Yeterli Yıl sonu puanları

- (SAT) Scholastic Aptitude Test Skoru

- Profesyonel bir spor veya sanat

 

İngilizceniz üniversiteye başlamak için yeterli değilse de ŞARTLI KABUL le eğitiminize hazırlık okuyarak başlayabilirsiniz.

 

Bu aşamadan sonra kendi bölümünüze başlamak için TOEFL ya da IELTS sınavlarının birinden yeterli puan alınması yeterlidir. İstenen puanlar üniversiteden üniversiteye göre değişmektedir. Genel olarak birçok üniversitede TOEFL puanı 79, IELTS 6,5 olarak belirlenmiştir.


Yurt dışında lisans eğitimi almaya karar verdiğinizde bu eğitimi nerede alacağınız büyük önem taşır. Amerika yurt dışı lisans eğitimi konusunda tercih edilen ilk ülkelerdendir. Son yapılan araştırmalara göre dünyanın en iyi 1000 üniversitesinden 253’ünü bulunduran ve ana dili İngilizce olan Amerika, yurt dışında lisans eğitimi açısından en mantıklı seçenekler arasında belirmektedir. En iyi üniversite olarak seçilen Harvard, dünyaca ünlü bir sürü akademisyen, politikacı ve mühendis yetiştirmiştir.

Amerika’da lisans/üniversite eğitimi almak için Türkiye’de üniversite sınavına girmek zorunda değilsiniz! Amerika’da almayı düşündüğünüz lisans eğitimi için iki seçeneğimiz vardır. Birincisi, lisans okuyacağınız üniversitenin kabulü ile direkt olarak başvuru yapabilirsiniz. İkinci seçenek olarak ise Community College’lara kayıt yaptırıp -ki kabul koşulları göz önüne alındığında daha kolay- bu yüksekokullar bitiminde 3. ve 4. Sınıflar için başka bir üniversiteye devam edebilirsiniz. Çoğunlukla TOEFL puanı ve SAT istemeyen yüksekokullar (önlisans), öğrencilerin daha kolay kabul edilmesini sağlamaktadır. Amerika’da iki sene önlisans okuduktan sonra bunu lisansa (4 seneye) tamamlayabilirsiniz. Ayrıca Amerika’da okumak Türkiye’de vakıf üniversitelerinden okumaktan bazen daha karlı bile olabilir!


Amerika'da Lisans Eğitimi Kabul Şartları:

- Öğrencinin lise ders notları (Yeterli Yıl sonu puanları genelde 5 üzerinden en az 3.0 olmalıdır.)

- İngilizce dil düzeyi: 2 yıllık okullar icin 56, 4 yıllık okullar icin en az 79 IBT TOEFL

- Bilgi ve yetenek test sonuçları (SAT I ve/veya SAT II)

- Referans mektupları

- Ayrıca öğrencinin akademik ve  ders dışı etkinlikleri, özel ilgi alanı ve hobilerinin özetinin anlatıldığı Essay

- Masraflarının karşılanacağına dair banka yazısı.

Eğer yukarıdakilerin hepsini sağlıyorsanız fakat İngilizceniz yoksa ŞARTLI KABUL alabilirsiniz.


Amerika Birleşik Devletleri, Uzay ve Havacılık üstüne çok araştırma yapan, çalışan, bilime ve üniversiteye, eğitime değer veren bir ülkedir. NASA gibi uluslararası, bilim üreten merkezlere ev sahipliği yaptığı için bir çok  öğrenci lisans eğitimini Amerika'da alıp İngilizce'sini geliştirip böyle araştırma merkezlerinde  çalışmayı arzuluyor. Havacılık ve Uzay dışında, Nükleer Fizik gibi ileri tıp teknolojileri ve kanserle savaş gibi birçok bilimsel girişimlerde de uluslararası merkezlere sahiptir. 


Amerika kaliteli lisans eğitimi almak isteyen her öğrencinin seçmesi gereken ülkelerden biridir. Bilime yön verdiği gibi bilimle alakalı birçok seminer de tahmin ettiğiniz üzere Amerika'da gerçekleşmekte. Her haftasonu ilginizi çekecek bir akademik konu hakkında bir fuarda kendinizi bulabilirsiniz. Bunun yanı sına Amerikalılar, düşünce kulüplerinde kendi lisans/akademik bölümüyle alakalı bölümlerde okuyan arkadaşlarıyla toplanıp birbirlerinin makalelerini tartışırlar. Bu sayede başka insanların sizin makaleleriniz hakkında ne düşündüğünü öğrenebilirsiniz, yazılarınızı geliştirebilirsiniz. İkinci bir özellik olarak Amerika, kaliteli labovatuvar cihazlarına, gerekli aletlere sahip. Bunların laboratuvarınıza gelmesiyse sadece 2 gün! Hocalar nazik ve öğrencilerin bir bölümü de Asya'lı olduğu için çok çalışkanlardır. 

 

Amerika'da Üniversite okumak ve avantajları

Lisans eğitimi için iki yol vardır. Ya doğrudan dört yıllık bir üniversiteye başvuru yapabilirsiniz, ya da iki yıllık Yüksek Okul (Community College) kaydı yaptırdıktan sonra, üç ve dördüncü yıllar için dilediğiniz bir üniversiteye devam ederek lisans tamamlayabilirsiniz. Her iki tercihte de sonuç olarak 4 yıllık bir üniversitenin lisans diplomasını alırsınız. 

ABD'de üniversite okumak size dünya çapında birçok kariyer fırsatı sunabilir ve Türkiye'ye döndüğünüzde alanınızda iyi yerlere gelebilirsiniz.

Amerika'da üniversitelerin YÖK tarafından da denklikleri vardır.

Amerika'da okuduğunuz süre boyunca bir çok kültür mozaiğini görecek, özgüven kazanacak ve dünyada en çok konuşulan dile hakimiyetinizle rahatlıkla iletişim kurabileceksiniz. 

Amerika'da uluslararası öğrencilerin üniversite kampüsü dışında para getiren işlerde çalışması yasaktır. Ancak üniversite kampusu içerisinde, yurtlarda, bilgisayar merkezinde, kütüphanede veya üniversitelerin diğer tesislerinde genellikle haftada 20 saati geçmeyecek şekilde çalışma izinleri vardır. Okurken cep harçlığınızı çıkarabilme fırsatınız vardır.

Eğer Community College seçerseniz, bu okullar devlet okulları olduğu için kabul şartları kolaydır. IBT TOEFL testinden 56 istenmesi, lise not ortalaması 5 üzerinden 3,0 ve üzeri olması, okul ücretlerinin çok ekonomik olması gibi şartlar istenmektedir.

Amerikan Eğitim sistemi öğrenciler arası rekabeti geliştirir, ancak bu rekabet yabancı öğrenciler için güç olabilir, bu nedenle ilk iki yılını “Community Kolejlerde” geçiren öğrenci bu olumsuzluklardan etkilenmez ve üniversitedeki rekabet ortamına daha hazırlıklı olabilir. 

Öğretmenler öğrenciler daha sıcak ve yakındır

Community Kolejleri'nin büyük bir kısmı yabancı öğrenciler ekstra İngilizce dersi verir.

 

Amerika'da Üniversite okumak için katılım şartları

Amerika'da üniversiteler, eğitime Ağustos ayının sonunda veya Eylül'ün ilk yarısında başlarlar. Ders dönemi boyunca devamlılık zorunlulukları vardır. Amerika'da üniversitelere giriş şartlarından en önemlileri de bilgi düzeyiniz, akademik durumunuz, bilgi ve yetenek testlerinde aldığınız sonuçlardır.

Akademik durum: Amerika'da üniversitelerin katılım şartlarından biri olarak daha önce mezun olduğunuz okulu başarı ile tamamlamanızdır. Aldığınız okul puanı 5 üzerinden en az 3.0 olmalıdır.

Dil seviyeniz: İngilizce seviyeniz TOEFL sınavı ile ölçülür ve 2 yıllık okullar için en az 56, 4 yıllık okullar için 79 beklenmektedir.

Referans mektupları: Öğrencilerin hocaları tarafından yazılmış ve öğrenciyi öven, tavsiye eden bir referans mektubu.

Maddi kaynaklar: Eğitim giderlerinizi gösteren banka dokümanları ve sponsor gelirleri.

Bilgi ve yetenek sonuçları: SAT I veya SAT II sınavları hem Amerika vatandaşları hem de yabancı uyruklu öğrenciler tarafından uygulanılar ve üniversite yerleştirmesinde birçok üniversite tarafından -ülkemizde de yabancı uyruklu öğrenciler için uygulanmakta- kabul gören bir sınavdır. Bu sınavı geçmeniz beklenmektedir.

 

Amerika’da danışmanlığını yaptığımız üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak için Bilgi Formu'nu doldurabilir veya Truva Yurt Dışı Danışmanlık ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.


https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/351f539bc667f3ee32ebb300b21356a9.png

Florida Polytechnic Üniversitesi

Amerika'da üniversite eğitimi fırsatı!

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/555919ce6c5ed4f88ce9caf76e6fbab8.png

West Virginia State Üniversitesi

Amerika'da Üniversite Eğitimi fırsatı!

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/e2a2deab5a598bc8f26f820c61383b83.png

Point Park Üniversitesi

Amerika'da Üniversite Eğitimi Fırsatı!

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/0224e46f057dac6290362b9649b42309.png

Webster Üniversitesi

Amerika'da Üniversite Eğitimi

detay
https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/84f7cab29e13f3a42e583fb69ef148bf.png

Concordia Üniversitesi Chicago

Amerika'da Üniversite Eğitimi

detay
Web sitemizi ve hizmetimizi optimize etmek için çerezler kullanıyoruz. Kişisel Verilerin Kullanımı Kanunu. Kabul Ediyorum. Reddediyorum.