Yurt Dışı Lise Eğitimi

KANADA'DA LİSE

Devlet Liseleri: Kanada vatandaşlarına ücretsiz, fakat yabancılara ücretlidir. Eylül-Haziran ayları süresince ders verirler. Ücretleri okullarına göre değişir.

Özel Liseler: Kalitesi yüksektir. Lise kendi eyaletinin Eğitim Bakanlığına bağlıdır. Liseler kız, erkek, karma eğitim vermektedir.

2 yıllık Devlet Okulları (community College): Öğrenciye 4 yıllık üniversiteye geçişte kolaylık sağlar. Ücretleri daha düşüktür. Üniversitelere göre daha küçük yerlerdedir. Fazla kalabalık yerlerde olmaması nedeni ile, daha rahat uyum sağlamabilmektedir. Bölümler arası geçiş daha kolaydır.


Giriş Şartları:
- Lise mezunu

- Diploma ortalaması 2.5 ve üstü
- Toefl programı 60-65 yeterlidir.


Lise başvurusu için gereken belgeler:
- Okulun başvuru formu

- Ön başvuru ve kayıt ücreti
- Transkript
- Referans mektubu
- Kompozisyon (essay)
- Diplomanın aslı ve tercümesi
- Okulun istediği oranda IELTS belgesi,
- Banka mektubu
- Pasaport fotokopisi


Okul seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:
- Okuldaki toplam öğrenci sayısı : Okulda öğrenci sayısının fazlalığı İngilizce seviyenize göre uygun sınıflara yerleştirilmenizi kolaylaştırır.

- Okulun öğrenci kombinasyonu, yabancı uyruklu öğrenci kapasitesi: Aynı ülkeden gelen öğrenci adedi fazla olursa,fırsat buldukça kendi dillerini konuşacakları için, kendilerine olduğu gibi, diğer öğrencilere de öğrenimde engel olacaklardır. Bu nedenle okullar aynı milletten %20 oranında öğrenci kaydederek,sınıflardaki dengeyi korumaktadır.

- Ders kitapları: Intermediate sınıflar için Longman, Advanced sınıflar için Oxford yayınları ESL ve uluslar arası standardlara uygun olandır.

- Okulda toplam ESL kur sayısı (English as a Second Language): Değişik kur sistemleri uygulanmakla beraber, öğrencinin yapması gereken, eğitimi için ayırdığı zamana göre -1 yıl hedefleniyorsa- 12 kurluk eğitim veren okulu tercih etmelidir.

- Okulun eğitim verdiği programlar: ESL eğitimi verilen okulda eğitim alınması, universite eğitiminiz için gereklidir.

- Okul Eyalet Eğitim Bakanlığına bağlı mı? Denetleniyor mu?

- Okul, TOEFL,IELTS ve TOEIC sınavlarını yaptırmaya yetkili mi? Okul tercihinde dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bazı okullar üniversitelere TOEFL ve IELTS skoru olmadan öğrencinin kabul edilmesini sağlamaktadır.Belli bir kuru tamamlayan öğrencileri anlaşmalı kolej ve üniversitelere okullar yönlendirebilmektedir.

- Okul şehir merkezine yakın mı? Şehir içi veya yakını okullar, yolda zaman kaybedilmemesi açısından tercih edilmelidir.

- Okuldaki öğretmenlerin geçmişi, başarıları: Kanada göçmen alan bir ülke olduğu için, bazı okullarda ESL öğretmenlerinin başka ülkelerden gelerek vatandaşlığa kabul edilmiş, sertifikalı öğretmenler olasılığı vardır. Bu nedenle okul seçimlerinde öğretmenlerin de geçmişini kontrol etmek gerekir.

- Konaklama (aile yanı): Okullar genelde aileleri özel olarak seçmekte ve aileyi denetlemektedir. Aile seçiminde, çocuklu/çocuksuz, evinde hayvan besleyen/beslemeyen, paylaşımlı /paylaşımsız banyo, tek/çift kişilik oda gibi seçeneklere göre kalınır. Son sınıfı okuyacak bir öğrenci için yurt konaklama daha uygun görünmektedir. Nedenleri: Yurtta daha disiplinli bir yaşam ve kalacağı aile göçmen kökenli olabilir. Kanada vatandaşı da olsa,özde kalan kültür farklılığı son senesini okuyan öğrenciyi etkileyebilir. Pratik yapabilmesi için diğer milletlerden gelen arkadaşları, yaşıtları ile konuşması yeterli olacaktır. İyi seçilmiş aile yanında kalınırsa, kültürlerini tanımak açısından fayda sağlayacaktır.


Sizde yurt dışında lise eğitimi almak istiyorsanız ofisimizi ziyaret edebilir veya Bilgi Formu'nu doldurabilirsiniz.

Web sitemizi ve hizmetimizi optimize etmek için çerezler kullanıyoruz. Kişisel Verilerin Kullanımı Kanunu. Kabul Ediyorum. Reddediyorum.