IELTS

IELTS’in açılımı Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı’dır. Dünyaca kabul ve tercih edilen bir İngilizce dil sınavıdır.

Her yıl milyonlarca kişi IELTS sınavına girmektedir. Ülkemizde de başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana olmak üzere birçok şehirde uygulanmaktadır.  Dünya genelinde birçok üniversite, resmi kurum ve işveren tarafından uluslararası İngilizce yeterlilik sınavı olarak kabul görmektedir. IELTS sayesinde yurtiçi ve yurtdışında bir çok eğitim ve kariyer fısatlarının kapılarını aralamış olursunuz. IELTS hazırlık kursu, dil ve sınav stratejileri, testler ve alıştırmaların içinde olduğu 4 ana temel üzerine programlanmıştır: Dinleme, Konuşma, Okuma ve Yazma. Bu konuda deneyim sahibi yurt dışı dil okullarında bu eğitimi alabilir ve kısa sürede IELTS skoruna sahip olabilirsiniz.


IELTS Sınav Formatı

IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim olmak üzere iki tür IELTS sınavı mevcuttur. Dinleme ve Konuşma bölümleri iki sınavda da aynıdır, fakat Okuma ve Yazma bölümlerinin konuları sınavın türüne göre değişmektedir. IELTS sınavının Dinleme, Okuma ve Yazma bölümleri arada herhangi bir mola vermeden aynı gün içerisinde yapılacaktır. Konuşma bölümü, diğer sınavlardan bir hafta önce veya sonra yapılabilir.

 

Dinleme: IELTS Dinleme sınavı pek çok dinleme becerisini ölçmek üzere tasarlanmıştır. Bunlardan bazıları:

- Ana fikri ve detaylı bilgileri anlamak,
- Konuşmacının görüşlerini, tutumunu ve amacını anlamak,
- Argümanın gelişimini takip edebilmek.

 

Okuma: Metni hızlı okumalı ve zamanınızı verimli kullanmalısınız. Bu bölümde üç farklı metni okumanız ve IELTS Okuma sınavındaki ilgili soruları cevaplamanız gerekir. IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavlarının Okuma bölümlerinin içeriği farklıdır. IELTS Okuma sınavı pek çok okuma becerisini ölçmek üzere tasarlanmıştır. Bunlardan bazıları:

- Metnin genel konusunu anlamak 
- Ana fikirleri saptamak
- Detayları saptamak
- Çıkarımları ve ima edilen anlamı anlamak
- Yazarın görüşlerini, tutumunu ve amacını anlamak
- Argümanın gelişimini takip edebilmek.

 

Yazma: IELTS Yazma sınavı pek çok yazma becerisini ölçmek üzere tasarlanmıştır. Bunlardan bazıları:

- Uygun şekilde cevap yazmak
- Fikirleri düzenlemek
- Zengin bir kelime dağarcığı ve doğru dil bilgisi kullanmak

 

Konuşma: IELTS konuşma sınavında sertifikalı bir IELTS uzmanıyla konuşacaksınız. Sınavda karşılıklı ve gerçek hayatta karşılaşacağınız türden bir konuşma olacaktır. Farklı aksanlar kullanılabilir. Sınav kaydedilecektir. IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavlarının Konuşma bölümlerinin içeriği aynıdır. IELTS Konuşma sınavı pek çok beceriyi ölçmek üzere tasarlanmıştır.

Sınav görevlisi fikirlerinizi,günlük konularla ilgili bilgileri ve sıradan deneyimleri ne kadar iyi aktardığınızı görmek isteyecektir. Bunun için birçok farklı soruya cevap vermeli, verilen konu üzerinde belli bir süre uygun dili kullanarak konuşmalı, fikirlerinizi tutarlı şekilde bir araya getirmeli, görüşlerinizi ifade etmeli ve gerekçelendirmeli, konuyu analiz etmeli, tartışmalı ve yorumlar yapmalısınız.

Rahat olun ve akıcı konuşun. Doğal bir şekilde konuşmalısınız.

Kaynak: British Council


Yurt dışı IELTS kurslarımız için daha detaylı bilgi için ofisimize gelebilir veya Bilgi Formu'nu doldurabilirsiniz.

15 Haziran itibariyle IELTS sınav ücretinde güncelleme yapılmıştır.

 

Yeni sınav ücretleri:

IDP IELTS

 

IELTS : 2.400 TL (Paper-Based ve Computer-Based)

 

IELTS UKVI: 2.290 TL (Paper-Based ve Computer-Based)

 

 

Life Skills :2.200 TL (A1 -B1)

 

Web sitemizi ve hizmetimizi optimize etmek için çerezler kullanıyoruz. Kişisel Verilerin Kullanımı Kanunu. Kabul Ediyorum. Reddediyorum.