İngiltere Master/MBA

İngiltere’de Yüksek Lisans (Master/MBA) Eğitimi

Dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı İngiltere’de master eğitimi bir ya da 3 yıl sürmektedir. İngiltere’de yüksek lisans eğitimleri tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak ikiye ayrılır. Tam zamanlı master eğitimi 3 yıl sürerken, yarı zamanlı olan eğitim ise iki katı bir sürede bitebilir. Fakat Türkiye’den İngiltere’ye Master/MBA programı için giden adaylar sadece tam zamanlı yüksek lisans eğitiminden faydalanmaktadır. Buna göre, Türkiye’den İngiltere’yi Master/MBA için tercih eden adaylar genellikle bir yıl süren eğitim programlarına katılmaktadır.

İngiltere’nin tarihi geçmişi,  zengin mimarisi ve akademik yönden başarısı ile yüksek lisans yapmak isteyen adayların en çok talep ettiği ülkelerin başında gelir. İngiltere’nin her yıl yaklaşık 450 bin öğrenci ağırlaması nedeniyle, ülke bir eğitim destinasyonu haline gelmiştir. İngiltere’nin yüksek lisans (Master/MBA) eğitimi boyunca çalışma izni vermesi, dünya standartlarında diploma olanağı, Türkiye’ye yakın mesafede olması ve her yıl binlerce öğrencinin mezun olması gibi avantajlar, Türkiye’deki öğrenciler için bulunmaz fırsattır. İngiltere’de yüksek lisans (Master/MBA) programına katılan adaylar, hem kişisel hem de profesyonel olarak kendilerini geliştirir. Farklı kültürler, İngilizce’nin ana vatanı olması, diğer ülkelerden gelen öğrencilerle vakit geçirmek ve İngiltere’yi keşfetmek size düşündüğünüzden daha fazla şey katacak.

Eğer İngiltere’de yüksek lisans programlarına katılmayı düşünüyor fakat dil yeterliliğiniz yoksa mutlaka İngiltere’de ve diğer ülkelerde bulunan dil okullarımızı inceleyiniz.

MBA ve E-MBA nedir? Öğrenmek için buraya TIKLAYINIZ.

İngiltere’de Yüksek Lisans (Master/MBA) Eğitiminin Süresi

İngiltere’de Master/MBA programlarının süresi 1 ile 3 yıl arasında değişmektedir. İngiltere’de genellikle Master/MBA programlarının süresi bir yıldır. Fakat bazı üniveresitelerde yüksek lisans eğitimi 2 ya da 3 yıla kadar çıkabilir. Eğer İngiltere’de Master/MBA programına doğrudan başvuru yaptığınızda olumsuz cevap gelirse ya da başvuru sırasında akademik ya da dil yetersizliğiniz varsa Pre-Master programına katılarak bu açığı kapatmanız mümkün. Eğer sadece sorun İngilizce ise, üniversitelerin kampüslerinde yer alan Pre-Sessional programlarına katılıp, İngilizce seviyenizi talep edilen seviyeye yükseltebilirsiniz. Pre-Sessional programının detayları için buraya TIKLAYINIZ.

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi Taught ve Research olarak ikiye ayrılır.

Taught yüksek lisans programı, Eylül ayında başlayanlar için bir yıl iken, Ocak ayında başlayanlar için tatillerden dolayı 16 aya kadar uzamaktadır. Bu program 6 ay eğitim ve 3 ay tez çalışması şeklinde, iki aşamadan oluşmaktadır.

Research yüksek lisans programları ise, özellikle doktora eğitimine devam etmek isteyen adayların talep ettiği programdır. Bu programda yüksek lisansa başlayan aday, akademisyenlerle birlikte çalışarak, onların rehberliğinde kendi çalışmalarını meydana getirir.

İngiltere’de Yüksek Lisans (Master/MBA) Kabul ve Başvuru Şartları

İngiltere’de yüksek lisans başvuru şartları, başvurduğunuz üniversitenin talep ettiği evraklara ve yeterliliğe göre değişmektedir. İngiltere’ye Master/MBA programı için başvurmak istiyor ve hala mezun  değilseniz, şartlı olarak başvuru yapabilirsiniz. Eğitim döneminiz bittiğinde IELTS belgesi ve trankriptle birlikte mezuniyet bilgilerini paylaştığınızda yüksek lisans için kabul alırsınız. Bu başvuruyu erkenden yani henüz 4. sınıfın başındayken yapmanızı tavsiye ederiz. Böyle durumlarda erkenden başvuru yapmak ciddi derecede zamandan tasarruf yapmanızı sağlar. İngiltere’de Master/MBA yapmak için talep edilen genel evrakları belirledik. Bu evraklara üniversitelerin ek talebi olabileceğini de unutmayın.

İngiltere Yüksek Lisans Başvurusu için Gerekli Belgeler:

Üniversite not dökümünü gösteren transkript,

2 adet akademik referans mektubu,

Detaylı olarak hazırlanmış, akademik ve iş tecrübesini belirten CV,

Üniversiteyi ve bölümü neden seçtiğini bildiren: Essay-Personal Statement- Niyet mektubu,

Portfolyo (Mimarlık, Animasyon, İç Mimarlık vb. bölümler için geçerli).

İngiltere’de Yüksek Lisans (Master/MBA) İçin Not Ortalaması Kaç Olmalı?

İngiltere’de Master ve MBA programlarına katılmak için, ağırlıklı not ortalaması (GPA) oldukça önemlidir. Öncelikle, dört üzerinden en az 2.40 GPA skoruna sahip olmak gerekiyor. Eğer prestijli bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız, bu rakamın 3.0 ve üzeri olması gerektiğini unutmayın. Öte yandan hem akademik hem de İngilizce yeterlilik konusunda eksiğiniz varsa, Pre-Master programına katılarak bu açığı kapatmanız mümkün.

İngiltere’de Master/MBA Başvuru Tarihleri ve Dönemleri

İngiltere’de MBA/Master başvuru dönemleri Eylül ve Ocak aylarında olmak üzere iki çeşittir. Güz ve  bahar dönemi olarak belirtilen bu dönemler, Ekim ve Şubat ayı itibarıyla başlar. Truva Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak, tavsiye ettiğimiz en uygun başvuru dönemi son sınıf bitmeden yapacağınız başvuru dönemidir. Henüz  üniversite döneminizin bitmesine 4-5 ay gibi bir süre kala başvıurunuzu tamamlarsanız daha sonra herhangi bir sorun yaşamadan ve vakit kaybetmeden Master/MBA eğitimine başlarsınız.

İngiltere’de Yüksek Lisans (Master) YÖK Denkliği

İngiltere’de master yapacak adayların YÖK tarafından tanınacak okulları seçmesi oldukça önemlidir. Denklik işlemi 2547 sayılı Yükseköğrenim Kanunu’nun 2880 sayılı kanunla değişik 7/p maddesi ve Avrupa Bölgesinde Yükseköğrenimle ilgili belgelerin tanınmasına ilişkin sözleşmesine dayanarak hazırlanmıştır. 5463 sayılı kanunla 11.4.1997 tarihli “Lizbon Sözleşmesi” ve “ Yükseköğrenim Yürütme ve Genel kurul Kararları” hükümleri uyarınca yapılmaktadır.

Yurtdışında alınan yüksek lisans diplomasının ülkemizde geçerli oldukça önemlidir. Ülkemize geri dönüp çalışmak istediğiniz alanda kullanacağınız bu diploma, Türkiye’deki resmi kurumlarda çalışmak istediğinizde geçerli olup olmayacağı önceden araştırılmalıdır.

T.C vatandaşı olan her  birey, yurtdışında aldığı ön lisans, lisans ya da yüksek lisans programlarından herhangi birinden mezun olunca denklik programına başvuruda bulunabilir.

İngiltere’de Yüksek Lisans Ücretleri ve Master/MBA Fiyatları

Dünyanın en prestijli üniversitelerinin yer aldığı İngiltere’de Master/MBA program ücretleri, eğitim alacağınız bölüme ve süresine göre değişiklik gösterir. İngiltere’de yüksek lisans ücretleri, tercih edilen üniversiteye göre de değişmektedir. Bu üniversitenin bulunduğu şehir ve konaklama durumuna göre İngiltere’deki master fiyatları değişkenlik gösterir.

Truva Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak, 25 yılı aşkın süredir yurtdışı eğitim alanında hizmet veriyor ve binlerce öğrenciye yurtdışının kapılarını aralıyoruz. İngiltere’de en uygun fiyatlı MBA/Master programlarını bulmak ve bütçenize göre en iyi üniversiteye kaydınızı almak için tüm gayretimizle çalışıyoruz.

İngiltere’de Yaşam Masrafları

İngiltere’de yaşam maliyeteri yaşanılan şehre göre değişkenlik gösterebilir. Londra gibi turizmin göbeğinde dil okuluna gidiyorsanız eğer, otobüs fiyatlarından yeme-içmeye kadar her şeyin fiyatı diğer şehirlere göre yüksektir. İngiltere diğer ülkelere göre oldukça pahalı birülkedir. Dil okuluna gelecek olan adayın, okulu ve okulun bulunduğu yeri seçerken hem bütçesine hem de bulunduğu şehrin yaşam maliyetlerine göre seçmesi gerekir. İngiltere Konsolosluğu öğrencilere vize verirken, kişinin hesabında bulunan paranın miktarına özellikle bakmasının nedeni de, öğrencinin ülkeye giriş yaptıktan sonra sorun yaşamamasıdır.

İngiltere’de Master/ MBA Öğrenci Vizesi

İngiltere’de yüksek lisans yapmanın en önemli yanlarından birisi de çalışma vizesi vermesidir. İngiltere’de Master/MBA düşünen adayların evraklarını eksiksiz bir şekilde tamamlayarak, Student Visa başvurusu yapması gerekir.

İngiltere’de Master/MBA programı öğrenci vizesi için genel olarak istenen evraklar şu şekildedir:

Pasaport,

Eksiksiz doldurulmuş vize formu,

Vukuatlı nüfus kayıt örneği,

Seyahat sağlık sigortası,

Finansal kanıtlar (Truva  danışmanları tarafından bilgi verilecektir),

İngilizce başarı durumunuzu gösteren sınav sonucu belgesi,

4 adet vesikalık fotoğraf: Fotoğrafın son 6 ayda çekilmiş olması, renkli gözlük kullanılmaması, yüz ve iki kulağın net görünmesi, kaliteli çekim olması (hızlı çekimlerin kalitesi oldukça düşük olur), arka fonun beyaz renkte olması ve fotoğraf üzerinde zımba, damga ya da kalem izi olmaması gerekir.

İngiltere yüksek lisans öğrenci vizesi (Student Visa) için genellikle istenen gerekli evraklar yukarıdaki gibidir. Fakat okuldan okula bu durum değişiklik gösterebilir. Bize ulaştığınızda tüm evraklar hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

İngiltere’de Master/MBA Yaparken Çalışma İzni

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi devam eden öğrenciler haftada 20 saatlik part-time çalışma haklarına sahiptir. Bu nedenle İngiltere’de Master/MBA programlarına katılmak hem ekonomik hem de akademik açıdan oldukça avantajlıdır. Master eğitimi devam ederken, ilgi alanlarınıza göre sertifika veren eğitim programlarına katılarak, kişisel alanda kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz. İngiltere Master/MBA öğrencileri için hem çalışma izni hem de kaliteli bir eğitim verdiği için büyük bir fırsattır.

İngiltere’de Yüksek Lisans (Master/MBA) Sonrası Çalışma ve Oturma İzni

İngiltere’de yüksek lisans programına katılan öğrencilerin eğitimlerinin sonrasında yaklaşık 3 yıla kadar çalışma ve oturma izinleri olmaktadır. Adaylar dilerse eğer bu çalışma iznini dolu dolu değerlendirerek, kariyer hayatına İngiltere’de devam ettirme şansı yakalabilirler.

İngiltere’de Öğrenciler İçin Konaklama Seçenekleri

İngiltere’ye yüksek lisans için gitmek isteyen adayların en çok merak ettiği konuların başında İngiltere’de konaklama seçenekleri gelir. İngiltere’ye Master/MBA programları için gelen öğrencilere oldukça geniş yelpazede konaklama seçenekleri sunulur. Her yıl on binlerce öğrencinin eğitim amaçlı İngiltere’yi tercih etmesi, konaklama yöntemlerinin de gelişmesini sağlamıştır.

İngiltere’de konaklama çeşitleri; aile yanı, üniversite yurtları, okulların özel yurtları, hosteller, oteller ve paylaşımlı kiralık evler şeklindedir. Yüksek lisans eğitimi için İngiltere’yi tercih eden adaylar genellikle özel yurtlarda bir süre kaldıktan sonra, part-time çalışacakları bir iş bulup, ardından diğer  öğrencilerle paylaşımlı eve çıkmaktadır. Paylaşımlı öğrenci evleri, adayın kendi yaşam standardına ve bireysel ihtiyaçlarına göre şekillenir.

İngiltere’de konaklama imkanı oldukça gelişmiştir. Her dönem turist ağırlanan ülkede, pansiyonlar, oteller, öğrenci yurtları ve diğer konaklama çeşitleri gelişmiştir.

İngiltere’de Asgari Ücret

İngiltere dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip bir ülke olduğu için yaşam standartları oldukça yüksektir. İngiltere’de asgari ücret rakamları, yıllık enflasyon rakamlarına göre değişmektedir. Buna ilişkin vatandaşların refah seviyesi dünya sıralamasında ilk sıralarda yer alır. İngiltere’de Master/MBA programlarına katılan adaylar eğer konaklama ve okul ücretlerini ödemişse, yaşam maliyeti için güncel asgari ücretin yarısı yeterli olur. Fakat bu rakam kişinin harcamalarına göre de değişmektedir. Yüksek lisans eğitimi alırken adaylar part-time çalışırsa eğer, yaşam maliyetlerini karşılayacak şekilde ücret kazanabilirler.


https://www.truva.com.tr/uploads/thumbs/440/440/9e009527e7e78918f2db6f683153d3c1.png

Sunderland Üniversitesi - İngiltere Master - MBA Programları

Londra'da Master ve MBA eğitimi

detay
Web sitemizi ve hizmetimizi optimize etmek için çerezler kullanıyoruz. Kişisel Verilerin Kullanımı Kanunu. Kabul Ediyorum. Reddediyorum.
Bilgi Formu