Mükemmel Kolej Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

SAT skorlarınızı aldınız. Notlarınız ibraz edildi ve müfredat dışında yapılan aktiviteleriniz çeşitli, ilginç aynı zamanda sizin sıkı çalışmanızı ve sorumluluğunuzu temsil ediyor. Buna rağmen, şimdi bile okul yönetime verilmek üzere kendinizi diğer öğrencilerden ayırt etmek için yapacağınız birşey var; mükemmel bir tanıtım yazısı yazmak.  Kişisel tanıtım yazısı üniversiteler adına akademik ve sosyal alan dışında kişisel olarak kim olduğunuz hakkında ipucu almak için kullandığı bir yoldur. Bu onlar için oldukça önemlidir çünkü üniversiteler kararlı kişiliğe ve önemli becerilere sahip kişiler ile kampüslerini tanıtmak isterler.

En iyi örneklerimizden biri Harvard yönetim ofisindeki bir görevliden geldi. Bir öğrencinin başvurusunu okuyorlardı ve tüm amaç ve niyetler açısından bu hikaye okulda dahi olmayan fakat iyi derecede olan adilane imtiyazlı olan üst orta sınıf binlerce beyaz öğrenciden biri olarak görünüyordu. Öğrencinin SAT skorları muhteşemdir, GPA yüksekti, ve müfredat dışı aktiviteleri mükemmel. Yine de yönetim memuru başvurusunu onun ilgi ve önemli beceri eksikliği nedeniyle reddetmeye hazırdı. Tanıtım yazısı yönetim memurunun kararını değiştirdi. Kişisel tanıtım yazısında okula gitmeden önce nasıl şehirdeki çeşitli etnik pazarları dolaşarak yeni ve heyecan verici yiyecekler bulduğunu yazmıştı. Daha sonra da bunları okula getirip öğle yemeğinde arkadaşları ile paylaşırmış. Bu kişisel tanıtım yazısı memura şunu gösterdi ki öğrenci açık bir zihin yapısı ile üniversite deneyimini yaşamak için hazırdı ve tekdüze kültürel deneyimden ve imtiyazın rüyasından çıkmak için hamleler yapmıştı.

Kişisel tanıtım yazınızda aynısını yapabilir. Bu yazı takdire değer nitelikler ve özgün karakteristik özellikler ile kişisel olarak sizin hakkınızda anlayışlarını güçlendirmek, sizin hakkınızdaki görüşlerini geliştirmek ve yönetim memurunu şaşırtmaya yönelik olmalı. Yine de bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Daha fazla hazırlık ile yazım sürecine dahil olmanıza yardımcı olmak için, tanıtım yazınıza başladığınızda aklınızda bulunması için yapılması gerekenleri ve yapılmaması gerekenleri belirten bir liste hazırladık.

 

Yapılması Gerekenler

Şaşırtıcı olun: Eğer yönetim memuru kişisel tanıtım yazınızı okuyor ve ‘Bunu seveceklerini tahmin edebilsem’ veya benzeri bir ifade kullanırsa, bunun anlamı doğru konu seçmediğinizdir. Eğer fen ve matematik alanında çalışıyorsanız,sakın bir yazın yaptığınız laboratuvar stajından bahsetmeyin. Bunun yerine bale yapmayı sevmekten veya geçen kış Fındıkkıran balesinde başrol almanız hakkında yazın. İyi seçilmiş bir konu ile yazılan tanıtım yazısı size zaman tasarrufu sağlayacak ve inceleme sürecinde problem yaşamanıza engel olur.

Özel ve tanımlayıcı olun: Kişisel tanıtım yazınız dinamik ve okunacak kadar ilginç olmalı. Hayal gücünü kullanmak, dinamik cümle yapıları ve aktif hikaye aktarımı yazabileceğinizin en iyisine ulaşmak için kullanılan binlerce yoldan üçüdür. Hatırlanacak diğer şey belirli konseptlere ve durumlara başvurulmasıdır. Yazınızda somut hale getireceğiniz ve kişisel olarak tanımlayabileceğiniz şeylere veya kişilere odaklanın, düşünceler hakkında yazmayın.

Kendiniz olun ama olumlu tarafınıza odaklandığından emin olun: Dışadönük ve iddialı kişi veya bütün olarak hayatı çok yönlü biri olarak kendinizi yanıltıcı yönde ifade etmeye çalışmayın. Çekingenseniz veya utangaçsanız veya planlamada çok detaycı iseniz, bunun hakkında yazın! Zayıflıklarınızın olumsuz taraflarına odaklanmamalısınız: tanıtım yazısı yazmanın harika tarafı hangi konuda iyiseniz ışığı orada göstermenizdir. Çekingenliğinizin gücü hakkında konuşmak size nasıl gerçekleştirmek amacıyla arkadaşlarınızın seyahatini zorlayan şeyin sizin planlama yeteneğiniz olduğunu veya utangaç olduğunuzdan yapmaya çalıştığınız herşeyin sizi nasıl açıklamaya ittiğini veya sizi korkutan birçok yeni deneyimi yaşamanıza yol açar.

Sizi ilgilendiren konular hakkında konuşun: Eğer bilmiyorsanız, yönetim memuru söyleyebilir. Eğer üniversiteniz 12 büyükten biri olduğu için futbola büyük ilgi gösteriyorsa ve siz 18 yaşına kadar futbol oynamışsanız, bunun hakkında yazabilirsiniz. Ama futboldan nefret ediyorsanız,bu iyi bir fikir değil. Evet, yalnızca olumlu konulardan konuşabilirsiniz, ama öğrenciler şunu denediğinde sonuç hep aynıdır; Tanıtım yazısı donuk, soğuk ve bilgi broşürü olarak görünmesi. Tanıtım yazınızın kişisel, kavrayan ve ilginç olmasını sağlayın bu nedenle bu kriterleri kişilik olarak  karşıladığını düşündüğünüz konuları seçin.

Doğru olun: Dürüst ve doğru olduğunuza emin olun. Eğer kendiniz hakkında bir kurgu yaparsanız ve üniversite buna dayanarak başvuruyu kabul eder veya reddeder ve bu gerçekleşmezse, bunun sonu sizin için üzücü biter. Birçok öğrenci başvuru sürecinde bu noktaya dikkat etmez. Bu yalnızca “içeri girmek” meselesi değildir, aynı zamanda bu dört yıl boyunca gurur duyacağınız ve bir parçası olmaktan hoşlanacağınız bir üniversiteye girme meselesidir.

 

Yapmamanız Gereken

Alıntı ile başlamayın: Yönetim memurları tanıtım yazınızı dünya hakkında nasıl düşündüğünüzü ve hissettiğinizi daha iyi anlamak için okur. Birilerinin sözleri ile başlamak olumlu etkiyi azaltır.

Başvurunuzda olanları yinelemeyin: Eğer kısa olarak okulun işletme programının bir parçası olmaktan bahsetmişseniz, bunu tanıtım yazınıza katmayın. Bu okulda sizin genel aktiviteleriniz kısa listesinde yer alıyorsa da- bu unsur bugün sizi şekillendiren bir aktivite değilse, konuyu atlayın. İdeal olan tanıtım yazınızın tüm bir birey olarak yönetim memurunun sizin anlamasına bütünüyle yeni ve dinamik birşeyler katmasıdır.

Kendinizi pazarlamaya çalışın: Okul sitesinden tutulan sözleri kullanmak veya yalnızca iyi özelliklerinize vurgu yapmaya çalışmak size çok zor geliyorsa, memur sizin doğrunuzu görecektir. Kendinizi gerçekten dürüsütçe ve ilginç şekilde anlatmaya çalışmak yerine, kendinizi tekrar eden kelimeler bile yazılmış olabilir.

Karışık bir dil ve gereksiz karışık sözdizimleri kullanmayın: Üniversite tanıtım yazısı yazmanın vakti geldiğinde, birçok öğrenci kavramlar dizinine başvurur. Yapılması gereken en iyi şey bunu rafa kaldırıp kullanmamaktır. Eğer diliniz ilginç ve kesin ise o zaman yazı iyidir. (iyi kelimesi yerine heyecan verici veya güzel kelimesi gibi), yoğun kelime seçimizin insanların tanıtım yazınızı anlamanızda zorluk çıkararırsa bu iyi bir sonuç değildir.

Şairane veya felsefi olmayın: İnsanların nasıl bir sebep için veya diğerleri gibi davranması gerektiği hakkında yapılan konuşmaları yapan insanları dinlemeyi sevmediğiniz gibi, memurlar da istemeyecektir. Bunun yerine sizin kendiniz hakkında bilgi edinmek isterler. Bu incelemenin ana noktası şudur ki, genel olarak dünyadan aldığınız düşünceler hakkında yazmaktansa kişisel olarak kendini ifade etmektir. Dikkate aldığınız bazı şeylerin yönelttiği yöndeki değişim değil de, hangi deneyimler kendi içinizde bir değişime yol açtı ?

Kişisel tanıtım yazınızı yazmak bu verilen ipuçları ile bile yapılması oldukça zor bir projedir. Bu gelişmiş noktaları bilmek yardımcı olur, tanıtım yazısının mükemmel hale getirilmesinin en önemli hüneri ağır ve düşünce dolu bir süreçten gelir. Biz yardım edebiliriz. Harvard gibi en üst düzey üniversitelerde eğitim gören üniversite öğrenciler ile bu yazım süreci içinde size rehberlik edeceğimiz Cogito Dünya Eğitim fuarında bize ulaşın.