Essay nedir? Neden önemlidir?

Essay, bir konu hakkında yazılan İngilizce kompozisyona verilen isimdir. Çeşitli konularda yazılabilir. Burada ele alacağımız essay konusu Amerikan ve İngiliz üniversitelerine verilen kişisel tanıtım yazısı olan essay türüdür. Bu essay türü, Amerikan ve İngiliz eğitim sistemi içinde bir öğrencinin kendini anlatma yeteneğini sergilediği kendini tanımlayan bir referans yazısıdır. Bir öğrencinin sahip olduğu yüksek notların yanı sıra kendisinin üniversiteye verdiği kişisel bir referanstır.

Essay içinde öğrenci ilk önce geçmişini ve altyapısını anlattıktan sonra neden müracaat ettiği okulu ve ülkeyi seçtiğini dikkatle açıklamalıdır. Bu ifadeleri seçerken güçlü ve etkili ifadeler kullanılmalı çünkü okulun kayıt aşamasında bu kişisel referans önemli rol oynamaktadır. Hobilerini, davranış biçimlerini ve karakterini anlatan öğrenci adayı dilbilgisine ve ifadelerine önem vermelidir. Bir nevi resmi yazı olması nedeniyle formal (resmi) yazı kalıplarının kullanılması gereklidir. 

Essay yazarken kompozisyon yazma kalıbı kullanılır. Yani giriş-gelişme- sonuç sıralaması istenir. İstenen yazı tipine göre uzun veya kısa essaylar da  yazılabilir. Bu sebeple öğrenci adayı bu kritere göre referans yazısını düzenlemelidir. Konular kişisel olmasına ilaveten farklı konularda işlenebilir. Bu farklılığa rağmen yine de kompozisyon kuralları içinde hareket edilmeli.

Sonuç olarak essay ABD’de veya İngiltere’de eğitim almak öğrenci için gerekli resmi evrak niteliğindedir. Truva Yurtdışı Eğitim Acentası olarak öğrencilerimize bu konuda da destek vermekteyiz.