Au Pair'imiz Anlatıyor..

Herkese Merhabalar,

7 ay once New York'a geldim. İlk karar aşamaları ve aileyle eşleştikten sonra hep tedirgindim; vize nasıl alınacak, gidince nasıl alışacağım, aile iyi olacak mı gibi birçok soru vardı aklımda. Öncelikle güzel ve ilgili bir firmayla calışıyorsunuz, Truva sizlere her konuda desteği sağlıyor. Elinizde imkan varsa ve gelmek istiyorsanız sonuna kadar değerlendirin.


Niye mi gelin diyorum Amerika'ya?


1. Buraya geldiğiniz sadece kağıt üzerinde İngilizce bildiğinizi anlıyorsunuz ve burada öğrenip yavaş yavaş konuşmaya başlıyorsunuz. Benim gelirken en büyük amacım İngilizcemi geliştirmekti. Bir dili öğrenmek kolay değil çok zaman istiyor ancak burada kalarak belli bir seviyeye geliyorsunuz hemde gerçekten cok uygun fiyata.

2. Geldiğinizde aileyle anlaşmanız cok önemli, hani hep diyoruz ya biz ailenin bir ferdi olmak icin geliyoruz. İşte gerçekten aileden biri olursanız severek yapıyorsunuz işinizi. Ben şanslıyım ki anlaşabileceğim bir aileye karar vermişim. Tatil planlarımızı birlikte yapıyoruz,onlarda benim gibi gezmeyi çok seviyor ve her yere birlikte gidiyoruz.

3. Aylık 800 dolar yeter mi diye düşünmeyin ölçülü giderseniz herşeye yetiyor ki ben en pahalı şehirlerinden birinde yaşıyorum. Ailenizle tatillere gitmezseniz bile siz arkadaslarınızla Amerika'yı karış karış gezebilirsiniz. Şu ana kadar gitmek istediğim yerlere gittim 800$ aldığım aylıkla ve dönene kadar da gideceğim  birkaç yer daha var.

4. Ayrıca 500$ eğitim yardımınız var, araştırmacıysanız zaten uyguna kurslar bulup birden fazla kursada gidebiliyoruz. Ayrıca kütüphanelerde ücretsiz İngilizce kursları var onlarada katılıp her türlü değerlendirebilirsiniz.

5. İlgilendiginiz çocuklar severseniz onların gerçekten ablası oluyorsunuz. Hatta size dönme hep bizimle kal, zaman zaman anne bile diyebiliyorlar. Elbette zorlukları var çocuk bakmanın adı üzerinde çocuk bir anı bir anını tutmuyor ama alışıyorsunuz insanların ne kadar düşünceli olduğu ve çocukların sevgisini görünce.

6. Burada gercekten farklı bir dünya, medeniyet olduğunu görüyorsunuz ve Amerikan kültürünü gerçekten tanıyorsunuz. Aileler eğitimli aileler olduğu icin güzel şartlarda yaşıyorsunuz. Tabii aileyle anlaşamayadabilirsiniz ancak tekrar eşleşme hakkınız var. Herşeye rağmen denemeye deger!!!

Geldiğimde İngilizce çok konuşamıyordum. Şimdi  derdimi anlatıyorum. Dil öğrenmek zor olsada ilerliyor ve tereddüt etmeden başvurup bu mecarayı yaşamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Benim ailem Çin-Amerikalı bir aile, bu sayede iki tarafın kültürünü ve yemeklerini öğreniyorum. Her şekilde güzel geçecek zamanları kaçırmayın derim.

Durmayın yola çıkın! :)  


New York'dan sevgilerle....