Yurtdışı Üniversite Fiyatları

Yurtdışı Üniversite Fiyatları

Gençlerin yetişkinliğe adım atabilmesindeki en önemli husus bilindiği üzere meslek sahibi olmalarıdır. Eğer bir genç meslek sahibi olup geleceğinde sağlam adımlarla ilerleyebilmek istiyorsa da üniversite eğitimi almak zorundadır. Çünkü hem toplumumuzda hem de dünya genelinde bir mesleğin görevlerini yerine getirebilmek için bu mesleğe yönelik belirli bir derecede eğitim almak zorunluluk halindedir.

Ülkemizde bulunan bir gencin devlet ya da özel bağlantılı bir üniversiteden eğitim alabilmesi için göz ardı etmemesi gereken en birincil ayrıntı paradır. Üniversitelerin 2 ya da 4 yıllık bir eğitim verdiğini düşünürsek illaki öğrenim görecek olan gencin cebinden azımsanamayacak miktarda para çıkacağı malumdur. Türkiye şartlarında öğrenim görecek bir üniversite öğrencisinin giderlerini hesaplayacak olursak; beslenme, ulaşım, kıyafet ihtiyaçları, konaklama gibi giderler her üniversite öğrencisinin ortak gideridir. Devlet üniversitesinde okuyacak olan bir öğrenci bu gibi ihtiyaçlarına yıllık en azından 10.000 TL gibi bir ücret ödeyecektir. Eğer özel bir üniversitede öğrenim göreceğini düşünürsek bu miktar 3-4 katına çıkacaktır.

Yurtdışında üniversite öğrenimi görmek isteyen bir öğrencinin ise giderlerinin toplamı Türkiye 'de öğrenim görmek isteyen bir öğrencininkinden çok fazla olmayacaktır. Balkan ülkelerindeki üniversite fiyatlarının Avrupa ve Amerika 'ya kıyasla daha uygun olması da gençler için büyük avantajdır. Avrupa ve Amerika 'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin yıllık giderlerini inceleyecek olursak;

Avrupa 'da konaklama, beslenme, ulaşım gibi ihtiyaçlara harcanacak ücret Türkiye 'deki ücretten farklı olmayacaktır ancak aradaki en önemli fark Avrupa 'daki bir okula ödenecek yıllık ücretin Türkiye 'deki bir okula ödenecek yıllık ücretten- %20 daha uygun olacağıdır. Bu sebeple Türkiye 'de özel bir üniversitede okumak isteyen bir öğrenci 30.000 TL gibi bir ücret ödeyecekse aynı öğrenci Avrupa 'da aynı düzeyde bir üniversiteye 20.000 – 25.000 TL gibi bir ücret ödeyecektir.

Amerika, Avustralya 'da üniversite öğrenimi için ödenecek fiyatlar ise hem Türkiye hem de Avrupa 'ya kıyasla oldukça yüksektir. Aradaki fiyat farkını oluşturan en büyük etmen ise yıllık eğitim ücretidir. Avrupa 'da 3.000 – 5.000 Euro gibi ücretler ödenirken Amerika, Avustralya gibi bölgelerde yıllık eğitim ücreti 10.000 – 20.000 Dolar civarındadır. Bundan dolayı bir üniversite öğrencisinin yıllık toplam gideri 50.000 TL 'yi çok rahat geçecektir. Ancak göz önünde bulundurulması gereken şey fiyat farkının çokluğu değil aksine bu fiyat farkına yol açan diplama prestijidir. Amerika gibi bir bölgede bitirilmiş olan üniversite sayesinde dünya genelinde iş bulma imkanı gençler için son derece kolay ve yüksek getirili olacaktır.