Yurt Dışında Eğitim Bursları

Yurt Dışında Eğitim Bursları

YURT DIŞINDA EĞİTİM BURSLARI
 

Yurt dışında eğitim almayı planlayan öğrencilerin maliyetlerin yüksek olması sebebiyle bilgi edinmek istediği ilk konular arasında gitmek istedikleri ülke veya okulların burs imkanları olmaktadır. Öncelikle umutsuzluğa kapılmadan burs almanın imkansız olmadığını bilmenizi isteriz. Burs başvuruları ve belgeleri başvuracağınız ülke ve okullara göre farklılık gösterse de tercih edilmenin en temel faktörü mezun olduğunuz not ortalamanızdır.

 
Her bakımdan çok başarılı bir öğrenci iseniz başarınıza dayanarak yurt dışındaki üniversitelerin sağlamış olduğu burs imkanından faydalanabilirsiniz. Başarılı öğrenci ile kastedilen profil genel akademik not ortalaması oldukça yüksek, İngilizce bilgisi çok iyi olan, çok iyi referans mektuplarına sahip olunduğu gibi yetenek gerektiren çeşitli alanlarda da resim, müzik, spor gibi faaliyet gösteriyor olmayı içeriyor. 
 
Burs imkanı sağlayan kurumların şartlarını iyi incelemeniz sizlere ayrıca zaman kazandıracaktır. Unutmayınız ki eğitim görmek istediğiniz ülkedeki bölüm ve üniversitelere dünyanın dört bir yanından başvurular gönderilmektedir. Burslar kendi ülkelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yabancı Hükumetler tarafından eğitim amacı ile sağlanmaktadır. Adayların eğitim, konaklama ve yeme içme gibi ihtiyaçlarını kapsar. Yol masrafları, vize gibi ihtiyaçlar ise adaylara ait olmaktadır. 
 
Eğitim için gitmeyi planladığınız ülkenin burs türüne dikkat etmelisiniz. Burs türü lisans, yüksek lisans, doktora veya dil eğitimi için olabilmektedir. Dil bursları için okuduğunuz fakültenin en az 3. sınıfında olmak, araştırma ve yüksek lisans mezunu olmak gerekmektedir. 
 
Özellikle Amerika'daki üniversitelerde öğrenciler için pek çok burs imkanları bulunmakla beraber farklı olanaklar da karşınıza çıkabilir. Örneğin asistanlık ve araştırma faaliyetlerine katılım göstererek öğrenciler okul ve geçim masraflarının tamamını dahi karşılayabilirler. Üniversitede asistanlık imkanı okuduğunuz bölüme göre değişecektir. Burs imkanı genel şartlar dışında özel şartlar da gerekebilir. Özel şartlar her ülkenin isteğine göre değişecektir. Başvuruda bulunmadan önce mutlaka başvuru son tarihi, mülakat tarihi ve teslim edilecek belgelerle ilgili bilgileri detaylı ve dikkatlice temin edilmesi önemlidir.