Almanya Demek Ne Demek ?

Almanya Demek Ne Demek ?

İnsanı doğası bakımından düşündüğümüzde gelişmeye ve öğrenmeye açık en zeki varlık olarak tanımlamamız mümkündür ne var ki hayatta insanı insan yapan değerler artık eğitilebilirlikle ölçülüyor. İnsanın değerini yine insan kendi bilgisi ve kendi çabalarıyla tek başına kazanıyor. Bu değeri kazanırken yaptığı aktiviteler, aldığı eğitimler ve tecrübeleri ön plana çıkıyor. Eğitimini kaliteli düzeyde tamamlamış bireylerin görünürlüğü çok farklı bir boyutta olurken yurt dışında eğitim almış bireylerin eğitim seviyesi de ona göre farklılık göstermekte olup kendini iş dünyasında ve kariyer yollarında belli etmektedir.

Almanya dediğimizde aklımıza birçok olumlu ve olumsuz yan gelir, özellikle bir de çocuğunuzu eğitim için yurt dışına yollamayı düşündüğünüzde olumsuz yanlar ister istemez gözünüzün önüne gelmektedir. Ne var ki sanılanın aksine Almanya'da yurt dışı eğitim demek olumsuz bir anlam taşımamaktadır. Bireyin ciddi bir tecrübe kazanması adına seçilebilecek ülkelerin başında gelen Almanya'da bir çocuk ne kazanır gibi sorular soracağınızı tahmin edebiliyoruz. Bunları en temel düzeyde sıralamak istersek şöyle bir liste yapabiliriz.

  1. Alman Kültürü ile tanışmak. (Bunun anlamı Almanların disiplini ile tanışmaktır. Hepimiz biliyoruz ki 2. Dünya Savaşı sonrası çok kısa sürede toparlanmanın ve en büyük ekonomilerden biri olup Avrupa Birliği'ni finanse eden ülke olmak için disiplin ana ilkedir.)
  2. Almanca dilinin ana dil seviyesine kadar gelmesi. Bunun bir başka mantığı ve anlamı şudur ki siz Almanya'da kaldığınız zaman diliminde Almanca hazırlığınızı gördükten sonra Almanca dışında herhangi başka bir dil kullanmayacaksınız. Almanca hayatınız olacak ve sonrasında gerek akademik hayatınızda gerek iş hayatınızda ciddi bir iş bulma imkanına sahip olacaksınız. Almancanın yanında bir de İngilizce seviyeniz de iyi durumdaysa kariyer yolunuzu hem yurt dışı ile süslemiş hem de Almanca ile taçlandırmış olacaksınız.
  3. Alman kültürünü tanırken tabi ki diğer ülkelere de seyahat hakkı kazanacaksınız. Bu demek oluyor ki sizi eğitim hayatınız boyunca bekleyen Fransız, İtalyan ve İspanyol kültürünü tanıma şansınız var.

Almanya'da üniversiteler hakkında aklınızda sorular olması da normal olmakla beraber konuya biraz açıklık getirmek eminim ki yararlı olacaktır. Alman üniversitelerinin birçoğu 1300-1400'lü yıllardan kalma geleneksel Alman üniversiteleridir. Bunların yetiştirdiği bilim adamları ya da aydınlar dünyayı bilimsel ya da sosyal olarak etkilemiş kişilerdir. Gittiğiniz bir Alman geleneksel üniversitesi köklü ve saygın bir üniversite olacaktır. Saygınlığı kanıtlanmış 700 yaşında bir üniversitede okumak sizin de hakkınız. Kendini kanıtlayabilmeniz adına bir şans.

Almanya'nın bir diğer üniversite türü ise Hoschule dediğimiz uygulamalı bilimler diye geçen üniversiteler bunlara kabul alma olasılığını daha yüksek olmakla beraber bu tarz üniversitelerin yaşları 50-150 arasında değişmektedir. Almanya'nın 2. dereceden üniversiteleri olarak geçmektedir.

Başka bir taraftan baktığınızda ailelerin en çok merak edeceği konu üniversite ücretleridir. Almanya'da üniversite ücretleri Eski Türkiye Sistemi gibi harç usulü ile işlemektedir bu da demek oluyor ki 200-500 Euro arasında değişmektedir dönemlik. Yalnız bir bölgesinde Alman Üniversiteleri en fazla yıllık 3000 Euro olacak şekilde ücret kuralı getirmiştir. Alman üniversitelerinin bu fiyat esnekliği varken sizin paraya göre değil aslında hedefinize göre üniversite seçmiş olacaksınız.

Almanya'da dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim alırken aynı zamanda hayat giderleriniz de ABD ya da İngiltere'deki kadar ağır olmayacak. 700-800 euro aylık geçinmeniz için yeterli olacak ve tabi ki buna yurt ücretleriniz de dahil. Lisans ya da yüksek lisansa başladıktan sonra ise işiniz daha da kolaylaşıyor diyelim bir üniversiteden kabul kağıdınızı aldık artık sizin haftada 20 saat çalışma hakkınızda var resmi olarak. Sadece Almanya'ya karar verdikten sonra burada bir üniversitede Almanya'da başvuracağınız bir bölüme yerleşmeniz gerektiğini hiç unutmayın ki burada da tercihinizi ona göre yapın.

Almanya'ya gittiğinizde eğitim yanı sıra tarihi, kültürel ve doğal birçok alan göreceksiniz. Bunlar sizin hem kültür seviyenizi arttıracak hem de doğa sizi rahatlatacak eğitim hayatınız boyunca. Tabi eğitiminiz bittikten sonra dönmek zorunda mısınız tabi ki hayır 1 yıl daha çalışma hakkınız geçerli halde Almanya'da ikamet etme şansınız var 5 yılı geçirdikten sonra da vatandaşlığa başvurunuz artık size çok yakın.

Okulların öğrencileri seçme kurulları notlarınızın yanı sıra sizin sosyal ve akademik profilinize de bakacaktır. Bir öğrencinin sivil toplum kuruşlarında daha önceden yer almış olması, belli el becerilerinin ya da yeteneklerinin olması üniversiteye başvurunuzda CV'nizi güçlendirecek en önemli noktalardandır. Güzel ve etkileyici bir motivasyon mektubunuz ise niyetinizi açıkça gözler önüne serecektir haliyle.

Avrupa'da bir lisans eğitimi almak ya da master yapmak artık çok değerli. Köklü eğitim almak adına sizin geçmeniz gereken yollardan biri. İngilizceyi artık herkes bilirken Almanca'yı herkes bilmiyor ve siz bunu öğrenmek ardından da orada akademik eğitim almak için gitmiş olacaksınız. Dil kursundan korkmayın biz sizin danışmanlığınızı dil kursu ve üniversite aşamalarında da sürdüreceğiz. Bizimle güvende gideceksiniz ve çok memnun kalarak yepyeni bir yola gireceksiniz. Hayatınızda yeni başlangıç yapmak istiyorsanız Almanya en güzel ve en kaliteli Avrupa ülkelerinden biri olarak sizin karşınızda. Bu arada unutmayın ki aldığınız diploma tüm dünyada geçerli bir diploma olacak !! :)

Almanya'da görüşmek dileğiyle.